Pančevo – Ko ne zna i ne pamti, zakleo bi se da je prostor u neposrednoj blizini Sportskog centra „Mladost”, mreže pruga i Stare železničke stanice „Pančevo varoš” šikara koju samo treba raskrčiti. No, ekolozi – entuzijasti veruju, da ispod gustog sloja šaše, rogoza i nabujale trave, još ima života, odnosno vode, u Peskani – bari koja deceniju i po sanja da postane jezero.
„Ovde smo se leti šezdesetih godina prošlog veka kupali i šetali, a zimi klizali, bilo je mnogo sveta, mlađarije”, priseća se Pančevac Bogica Stakić, male bare „velikih potencijala”, danas penzioner, a nekada predsednik UO gradskog Fonda za građevinsko zemljište. Osim što dobro pamti bolja vremena močvarne Peskane, priča da je ideja o uređenju ovog dela Pančeva stara bar 45 godina. Prve inicijative, potekle su od ovdašnjeg udruženja građana Savet pančevačkih seniora (SPAS) i uobličene još 2002. u dva projekta. Širi je predviđao iskop jezera, ozelenjavanje i izgradnju nagiba plaže za 2.000 kupača, kružnu pešačku stazu, postavljanje rasvete, mobilijar i kompletnu komunalnu infrastrukturu, vredan 50 miliona i „skraćeni” bez kupanja, sa šetalištem, eventualno za sportove na vodi i sportski ribolov, za šta bi trebalo uložiti oko 12 miliona dinara.
Osim računice na papiru, pre gotovo dve godine zabeležen je i redak pokušaj da se bar uklone gomile đubreta sa njene desne obale, odmah ispod nadvožnjaka na putnom pravcu Pančevo–Vršac, kada je napunjeno pedesetak džambo džakova đubreta, dok su iz ono malo vode izvađene automobilske, pa i traktorske gume, šut i svakojaki otpad.
„Svojevremeno su Peskanu pretražili i ronioci. Nađeno je, bar je tako nekada bilo, da se dubina kreće od 1,5 do tri metra i da se ovde ulivaju tri izvora povezana sa Dunavom, sada očigledno zapušenih debelim slojem mulja, dok je rastinje ugušilo vodu. Predstavljeni su nadležnima i projekti o strateškom rešavanju problema, ali verovatno stoje u nekoj fioci. Koliko znam, bilo je i zainteresovanih da zakupe i ulože, jer je jedno vreme mesto važilo za isplativu investiciju”, navodi za „Politiku” Stakić, a nadležni su pre sedam godina izgleda bili istog mišljenja.
Projekti su izvučeni „iz naftalina” Direkcije za izgradnju i uređenje Pančeva (današnji „Urbanizam”), te je obelodanjeno da je novac za odmuljavanje i prvu fazu radova obezbeđen. Računica je pokazivala da će za kompletno uređenje prostora morati da se potroši oko milion evra, „kako bi Pančevci što pre dobili mesto na kojem će moći da uživaju tokom čitave godine”. Od „što pre”, prošlo je još nekoliko leta. U jednom trenutku iz gradske kase, opredeljeno je i oko 40 miliona dinara za formiranje projektno-tehničke dokumentacije odmuljavanja, ali su oni otišli na drugu stranu, a nov nije viđen u budžetu. Aktuelna situacija nalaže, po navodima nadležnih da projekte treba uskladiti sa novom zakonskom regulativom, pa je i otvoreno pitanje, šta sa obećavajućom barom uraditi – urediti je ili zatrpati.
Tako, rupa od 10.000 kvadratnih metara, nastala eksploatacijom peska pre jednog veka, koja više nije predmet ni predizbornih obećanja, najčešće pohode jedino vatrogasci i oni koji imaju šta da pobacaju od kabastog đubreta.