U prostorijama Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK), u sklopu istrage koja se vodi protiv Veljka Belivuka i članova njegove grupe, do sada je u svojstvu građana saslušano na desetine osoba. Ako je suditi po podacima dostupnim javnosti, najbrojniji su – sportski radnici.
Na saslušanje su prvo pozvani članovi rukovodstva fudbalskog kluba i sportskog društva Partizan Miloš Vazura, Milan Obućina i Milorad Vučelić, zatim nekadašnji direktor FK Dinamo iz Pančeva Miloš Đukanović, da bi poslednji među „sportistima” izjavu dao i predsednik FSS Slaviša Kokeza.
U svojstvu građana, iako to isprva nije tako predstavljeno u javnosti, saslušan je i beogradski ugostitelj Aleksandar Kajmaković zvani Aca Bosanac.
Dok su „partizanovci” ispitivani o Belivukovim štekovima koji su otkriveni na stadionu ovog kluba u kojima su pronađeni droga i oružja, Kokeza je, prema nepotvrđenim informacijama, pominjao imena nekih „viđenijih” ljudi u Srbiji. Tokom saslušanja pomenuto je ime i Darka Eleza, ali i predsednika Višeg suda Aleksandra Stepanovića.
Predsednik FSS je, prema nezvaničnim saznanjima, kazao da Eleza ne poznaje, uprkos navodima pojedinih svedoka da su njih dvojica veoma bliski.
Ono što je zajedničko za sve koji su pozivani da daju izjave u SBPOK-u jeste da su gotovo istovremeno sa njihovim ulaskom u službene prostorije, medijima dostavljani podaci o tome, a u nekim slučajevima, i navodni kompletni izveštaji sa saslušanja. Beogradski advokat Božo Prelević smatra da se ova istraga dozira u javnost radi medijske obrade.
„Informacije koje izlaze u javnost su nekima poruke. Građani ne znaju da li su izveštaji sa saslušanja istiniti ili lažni. To malo ko može sa sigurnošću da kaže. Ono što je potpuno jasno jeste da sve to nije po zakonu”, objašnjava Prelević.
General Momir Stojanović, bivši načelnik Vojnobezbednosne agencije (VBA), navodi za „Politiku” da je nedopustivo bilo kakvo mešanje u rad tužilaštva i drugih organa koji sprovode istragu.
„Kad god je bilo političkog mešanja u neku istragu, ona se razvodnila. Istrčavanje sa neproverenim informacijama kakvima smo obasuti ovih dana, pre svega od nosilaca političkih funkcija, otežava istragu”, naglašava Stojanović.
Naš sagovornik dodaje da se boji da će se ova priča završiti kao „tresla se gora rodio se miš”. On pita da li su privođenja i hapšenja osumnjičenih kriminalaca u Srbiji u funkciji propagandne aktivnosti aktuelne vlasti prema stanovništvu ili je to zaista suštinska borba protiv kriminala.
„Uočavam da se plasiraju detalji iz istrage, kao i iz presretnutih razgovora, i to je nedopustivo. Kakvu mi državu hoćemo ako presuđujemo pre suda. Kada je predsednik Srbije odložio sednicu za državnu bezbednost, jer mu je ministar policije javio da sačeka dok se ne prikupe još neki dokazi, bilo mi je jasno da ta istraga ne teče svojim normalnim tokom, nego da politika usmerava tempo procesa”, zaključuje Momir Stojanović.