OPEK plus, naftaški savez 23 petro-države, predvođen Saudijskom Arabijom i Rusijom, potvrdio je juče status ključnog faktora globalnog snabdevanja crnim zlatom u „ korona vremenima“.
Naime, uprkos očekivanja berzi da će OPEK plus od aprila povećati proizvodnju nafte, makar za 500.000 barela dnevno, „Blok 23“ je na insistiranje Rijada, odlučio da dodatno ne odvrće petro–slavine u aprilu i maju, zbog svog utiska, da je globalni privredni oporavak još isuviše krhak da bi oni zasuli tržište povećanim snabdevanjem naftom. OPEK plus ovog puta učinio je ipak izuzetak, i to prema Rusiji i Kazahstanu, kojima je omogućen skromni porast proizvodnje od 150.000 barela dnevno.
Istovremeno, Saudijska Arabija potvrdila je juče dominantnog igrača ovog udruženja petro država. Princ Abdelaziz bin Salman, saudijski ministar energetike, objavio je juče, da će Rijad nastaviti „ i narednih meseci“ da se drži unilateralne, januarske odluke o smanjenju proizvodnje nafte za milion barela dnevno.
Dotična odluka Rijada, prvobitno oročena na dva meseca, šokirala je berze početkom godine, i podstakla skok cene nafte. „ U sledećih nekoliko meseci, odlučićemo kako nam bude odgovaralo, kada ćemo i koliko povećati proizvodnju. Tim povodom, nismo u žurbi“, naglasio je princ Abdelaziz bin Salman.
U međuvremenu, Aleksander Novak, zamenik ruskog premijera i ruski ministar energetike, izjavio je juče da su članice OPEK plus optimiste kad je reč o globalnom privrednom oporavku u 2021, odnosno da vide „ signale rasta tražnje nafte“.
Prema Novaku, OPEK plus „ budno motri na ključne berzanske signale, i uzdržani je optimista što se tiče poboljšanja situacije. Vidimo znake ekonomskog oporavka i oporavka tražnje u budućnosti.
Nadam se da će 2021. tim povodom, biti ključna godina“, rekao je Novak nakon video–konferencije OPEK plus. Posle ovih vesti, juče iz sedišta OPEK-a u Beču, cena barela „ brenta“ skočila je čitavih pet odsto ( oko 66 dolara ) sa tedencijom daljeg poskupljenja, javile su agencije.
Berze sinoć nisu krile iznenađenje, najnovijim odlukama OPEK plus. Koliko krajem prošle sedmice, pred jučerašnji „ ključni” video samit OPEK-a, i OPEK-a plus, barel „ brenta“ koštao je na londonskoj berzi oko 59 dolara. Koliko juče, uoči početka petro—bloka „ 23“ isti barel stajao je oko 64,60 američka dolara.
Između ove dve cene iste vrste nafte ( laka teksaska nafta beleži slične uspone i padove cene), svetsko tržište crnog zlata mučila je neizvesnost : koliko je OPEK plus spreman da odvrne petroslavine već od idućeg meseca?
Što zbog masovne vakcinacije protiv korone širom sveta, i prvih signala privrednog oživljavanja, globalno tržište nije krilo nove apetite za barelima, i to za dodatnih 1,4 miliona barela dnevno, a možda i daleko više, procenjivala je američka investiciona banka „ Goldman Saks“.
Bilo kako bilo, od juče, kao da postaje jasno da Rijad sa „ plus–minus „ milion barela nafte dnevno”, sada drži svetsko tržište nafte u svojevrsnom „ šahu”. Šta su planovi dvora u Rijadu od juna sa dotičnih milion barela koje su skinuli iz ponude svetu, malo ko iz spoljnog sveta zna.
Na svetskoj petro–areni ipak nije sve „ u rukama“ OPEK plus. Na to ukazuju razni drugi „ okidači“ koji su juče,pre samita OPEK plus, dizali cenu barela. Na primer, odlično naoružani Huti pobunjenici iz Jemena, uspeli su juče ujutru sofisticiranim dronovima da napadnu vazduhoplovnu bazu „ Kralj Halid“ na jugozapadu Saudijske Arabije, i izvršili raketni napad na naftne instalacije u Džedi na Crvenom moru, nedaleko od aerodroma „ Kralj Abdulaziz“ koji inače opslužuje milione vernika na hodočašću ka Meki i Medini.
Da nevolje petro–berzi budu veće , OPEK plus namerava da svakog meseca dok traje korona, nadalje vaga : da li će odvrnuti, ili zavarnitu svoje petroslavine nafte žednim kupcima širom sveta.