Sugrađani koji svakodnevno prolaze pored čuvene kafane „Trandafilović”, čije je preuređenje počelo pre oko dva meseca, tvrde da iza žutih tapeta, nalepljenih na izloge jednog od najstarijih prestoničkih boemskih sastajališta, radovi i dalje traju. Oni negoduju i zbog činjenice da su ulazna i vrata bašte restorana zazidana i da je sa ulice nemoguće utvrditi šta se unutra dešava. Mnogi od njih javili su se i našoj redakciji navodeći da investitori ovde, osim poslastičarnice, planiraju da otvore i parfimeriju. Oni se čude kako je moguće da niko ne može da spreči nastavak radova za koje ne postoje odgovarajuća pravna odobrenja.
– Naši inspektori svakodnevno obilaze objekat, ali izvođači u to vreme obustavljaju obnovu i uveravaju nas da je ona stopirana, dok se ne pribave odgovarajući papiri. Čuli smo da će u delu koji je okrenut prema Makenzijevoj ulici biti parfimerija, dok će prostor koji gleda na dvorište pretvoriti u poslastičarnicu i restoran. Mi nećemo moći da ih sprečimo u tome ukoliko pribave odgovarajuću dozvolu za rekonstrukciju objekta, prenosi „Politikin” izvor iz opštine Vračar.
On objašnjava da su izvođači radova prvobitno podneli zahtev za izdavanje dozvole o tekućem održavanju koja ne omogućava promenu izgleda objekta, već samo njegovo „osvežavanje”. Za pribavljanje dokumenta koji dozvoljava rekonstrukciju čuvenog restorana procedura je nešto komplikovanija, budući da se ona izdaje uz odobrenje Gradskog sekretarijata za urbanizam i građevinske poslove.
– Izvođači su pokušali da nas prevare, ubeđujući nas da na „Trandafiloviću” nema „grubih” radova. Kada budu obezbedili dozvolu za potpuno preuređenje, nažalost, nećemo moći da ih sprečimo da potpuno „zbrišu” staru kafanu, koju nastojimo da zaštitimo. Kao što smo već najavili, predložićemo Skupštini grada da se načini lista starih objekata koji su simboli kulture i tradicije Beograda, a na njoj će svakako stajati i „Trandafilović” – kaže naš sagovornik.
On naglašava da je procedura usvajanja spiska zaštićenih objekata veoma komplikovana, da u njoj učestvuju republičke vlasti, ali uverava da pravni tim opštine Vračar već uveliko radi na ovom projektu.
– Teško je utvrditi koji su to objekti i napraviti izbor najbitnijih i zato nam je potrebna pomoć stručnjaka. Ukoliko uspemo u nameri da naš predlog bude prihvaćen u što kraćem roku, možda ćemo spasiti i „Trandafilović” – navodi naš izvor iz opštine Vračar, čiji je predsednik Branimir Kuzmanović pre nekoliko dana sugrađanima uputio otvoreno pismo podrške u odbrani starog čuburskog bisera.
Da tvrdnje o pretvaranju „Trandafilovića” u parfimeriju nisu neosnovane potvrdio je Đorđe Avramović, generalni direktor UP „Tri grozda”, kome pripada kafana u Makenzijevoj. Pored kafe-poslastičarnice u prizemlju objekta biće, kaže, uređen „DM market”, nalik onima u gradu u kojima se prodaje kozmetika. Jednoipovekovni platan u dvorištu „Trandafilovića” ostaće na mestu, a stara baštica biće otvorena kada adaptiraju moderni kafe.
– Zazidali smo ulazna i vrata bašte jer dolazi hladnije vreme, ali ćemo kasnije ponovo napraviti izlaz u nju. Mi samo adaptiramo i modernizujemo nekadašnji restoran „Trandafilović. Uređenje unutrašnjosti objekta je trenutno obustavljeno i u toku je nabavka neophodnih dozvola za promenu njegovog izgleda – istakao je Avramović.