Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 11. oktobra – Finansijska kriza izaziva globalne potrese, a Srbija je u „situaciji koja je znatno povoljnija nego u mnogim drugim zemljama sveta pa i našeg regiona”, izjavio je danas potpredsednik vlade Božidar Đelić, koji predvodi delegaciju naše zemlje na „jednoj od dosad najznačajnijih godišnjih skupština Svetske banke i MMF-a”. Srbija se u ovakvoj poziciji našla, dodao je on u razgovoru s novinarima, zahvaljujući „opreznoj i strogoj monetarnoj kao i odmerenoj generalnoj politici naše zemlje, koja ne proizvodi konflikte, već stabilnost”.
Đelić, takođe, tvrdi da su „naše devizne rezerve bezbedne”. U „ogromnom svom delu nalaze se kod centralnih banaka najmoćnijih država, kao i u hartijama od vrednosti takvih zemalja”. Dakle, „nema razloga za zabrinutost oko naših deviznih rezervi, one su jake onoliko koliko su jake najjače zemlje sveta”.
To „naravno ne znači da smo mi izolovani i baš zbog toga je važno da zaokružimo, na stabilan i najjeftiniji mogući način, finansiranje ključnih infrastrukturnih projekata i da fiskalnom politikom, naročito – budžetom za sledeću godinu, pokažemo veliku stopu odgovornosti naše zemlje. Još bi bolje bilo ako to bude moguće uraditi kroz jedan formalni program sa MMF-om o čemu ćemo razgovarati s njegovim čelnicima”, predočio je Đelić.
Turbulentna svetska situacija zabrinjava ali i otvara nove mogućnosti, smatra potpredsednik vlade. Jedna od njih je i aranžman sa Svetskom bankom koja bi uložila 600 miliona dolara u infrastrukturne projekte, a da od te sume dve trećine bude namenjeno važnoj saobraćajnici, Koridoru 10. Drugi cilj delegacije na tekućim zasedanjima je da u situaciji povećane svetske nestabilnosti „pošaljemo snažnu poruku o makroekonomskoj stabilnosti Srbije, da je naš finansijski sistem stabilan, da su naše banke dobro kapitalizovane, kao i da su devizne rezerve centralne banke velike i da u potpunosti pokrivaju potrebe naših štediša”. Odgovornu fiskalnu politiku treba da sprovedemo zbog interesa zemlje”, a ne kao što neki „brkaju lončiće i misle da nam to neko naređuje”. U ovom teškom momentu za svet, najbolje će proći zemlje koje pokažu da su otvorene za investicije i da na tome rade maksimalno, na način koji ne ugrožava stabilnost monete i nivoa cena, pa je budžet za 2009. važan predmet diskusija sa MMF-om”, ocenio je Đelić.
U delegaciji Srbije su još guverner Narodne banke Radovan Jelašić i ministarka finansija Diana Dragutinović, sa saradnicima.
------------------------------------------------------------------------------------------------
„Kosovo neće biti ni predstavljeno ni primljeno”
Od našeg stalnog dopisnika
Vašington, 11. oktobra – Na pitanje novinara o inicijativama da Kosovo postane član Svetske banke i MMF-a, Božidar Đelić je odgovorio da je „naša delegacija jasno stavila do znanja” da od tih međunarodnih organizacija očekuje „da poštuju međunarodno pravo i da sačekaju mišljenje Međunarodnog suda pravde”. I naglasio: „Kosovo neće ovde (na tekućim skupovima) biti ni predstavljeno niti primljeno u MMF i Svetsku banku, kao što nije primljeno ni u jednu međunarodnu finansijsku instituciju.
A šta je sa kosovskim dugom? „Kao odgovorna zemlja, Srbija servisira sve svoje pa i dugove Kosova”, rekao je Đelić.