Od našeg stalnog dopisnika
Podgorica, 17. novembra – Sve je veći broj crnogorskih državljana koji imaju pasoš Crne Gore iako žive u Srbiji i imaju srpski pasoš, tvrde naši izvori iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Javne uprave. Za sada se jedino zna da su samo dva državljanina Crne Gore, među njima lider Narodne stranke Predrag Popović, dobili srpsko državljanstvo i time stekli uslove i za pasoš ove države. Međutim, u Crnoj Gori, uz uslove iz Zakona o ličnim ispravama, prilikom izdavanja crnogorskog pasoša, Crnogorcima koji više decenija žive u Srbiji ne traži se dokaz da su se odrekli državljanstva Republike Srbije da bi potom mogli dobiti i crnogorski pasoš.
Takav režim za dodelu ove putne isprave jedino je izgleda moguć za one građane koji se nacionalno izjašnjavaju Crnogorcima, bez obzira na to gde žive, ali kada je Popović saopštio u Skupštini Crne Gore da je uzeo državljanstvo Republike Srbije zaprćeno mu je da će ostati bez crnogorskog. Takva mera najavljena je za sve Srbe iz Crne Gore koji nameravaju da uzmu srpsko državljanstvo.
Pregovori o dvojnom državljanstvu između ministarstava unutrašnjih poslova Srbije i Crne Gore, koja su najavljivala da će ovo sporno pitanje biti brzo rešeno, već tridesetak dana su u fazi mirovanja, a brojni građani i dalje su u neizvesnosti kako da bez posledica u džepu imaju pasoš obe države ili makar one koju više vole.
Prema novom Zakonu o putnim isprava Crne Gore, pravo na novi elektronski pasoš ima svaki crnogorski državljanin. Oni koji imaju prebivalište u Crnoj Gori, zahtev za izdavanje pasoša podnose područnoj jedinici upravnih unutrašnjih poslova u mestu svog prebivališta.
„Crnogorski državljani koji neprekidno, duže od tri meseca borave u inostranstvu, zahtev podnose diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Crne Gore u državi boravka”, preciziraju u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Javne uprave. Problem je što je Crna Gora do sada otvorila tek nekoliko konzularnih odeljenja u kojima se mogu izdavati pasoši, tako da će, kako kažu, građane naknadno obavestiti u kojoj državi i gradu mogu da izvade pasoš.
Plavi pasoši, odnosno oni iz SR Jugoslavije, mogu se upotrebljavati do isteka roka važenja navedenog u ispravi, „a najduže do 31.12. 2009. godine”.
Za one koji imaju rešeno crnogorsko državljanstvo, procedura izdavanja pasoša je prilično jednostavna, odnosno građanin treba da podnese zahtev i uz njega priloži izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu, ukoliko podnosilac zahteva nema ličnu kartu izdatu na novom obrascu, dokaz o uplati naknada – za obrazac 15 evra i administrativna taksa 25 evra. Prilikom podnošenja zahteva građanin ne prilaže fotografiju, jer se nakon uvođenja novih biometrijskih dokumenata fotografisanje obavlja u samom centru bezbednosti.
Pasoš neće dobiti lice ako je protiv njega doneto rešenje o sprovođenju istrage, ili je podignuta optužnica, ili „ako je pravosnažnom odlukom osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora dok kaznu ne izdrži i ako je odlukom međunarodne organizacije koju je priznala, odnosno pristupila, Crna Gora, crnogorskom državljaninu ograničeno kretanje”.
Na sajtu Ministarstva unutrašnjih poslova, mogu se pročitati različita pitanja građana iz Srbije i Crne Gore s kojima se susreću prilikom podnošenja zahteva za izdavanje pasoša.
Tako je, recimo, Marko Radović iz Novog Sada napisao ministru Jusufu Kalamperoviću da je rođen u Srbiji, ali se kao tromesečna beba sa roditeljima doselio u Podgoricu, završio osnovnu i srednju školu.
„Trenutno studiram u Novom Sadu odakle vam se i javljam. Imam ličnu kartu izvađenu u Podgorici kada sam imao 17 godina. Sada imam 26, tako da sam praktično već 26 godina u Podgorici. Interesuje me da li mogu da zamenim staru ličnu kartu, vozačku i pasoš za nove dokumente, iako imam državljanstvo Srbije. Ne znam šta da radim, da li da menjam državljanstvo ili mogu da zamenim već postojeće dokumente sa novim bez menjanja državljanstva”, pita Radović.
U odgovoru ministra precizirano je da se lična karta „izdaje crnogorskom državljaninu koji ima prebivalište u Crnoj Gori”.
„Pravo na crnogorski pasoš ima crnogorski državljanin nezavisno od toga da li živi u Crnoj Gori ili drugoj državi”, odgovorio je Kalamperović.
Seada Koljenovića iz Osla u Norveškoj interesuje gde u Norveškoj može zameniti, odnosno izvaditi novi pasoš.
Njemu se u odgovoru ministra pojašnjava da „crnogorski državljanin koji duže od tri meseca boravi u inostranstvu, zahtev za izdavanje pasoša podnosi diplomatskom i konzularnom predstavništvu Crne Gore u državi na čijem području crnogorski državljanin boravi”.
„Veoma nam je žao što nismo u mogućnosti da udovoljimo vašem zahtevu da pasoš dobijete u Norveškoj gde boravite, ali imate mogućnost da prilikom dolaska na odmor u Crnu Goru, zahtev za izdavanje pasoša podnesete područnoj jedinici ili filijali MUP i JU, prema vašem mestu prebivališta ili prema mestu gde ste upisani u matične knjige rođenih i matične knjige državljana”, navedeno je u odgovoru.
Posebno je zanimljivo obraćanje Paja Kovačevića, državljanina Crne Gore sa prebivalištem u Srbiji od 1982. godine, kojeg takođe interesuje kako da dođe do crnogorskog pasoša.
„Zahtev za izdavanje crnogorskog pasoša možete podneti područnoj jedinici ili filijali za upravne unutrašnje poslove MUP i JU, u Crnoj Gori, prema mestu upisa u matične knjige rođenih”, kaže se u ministrovom odgovoru. „Od dokumenata dužni ste da podnesete: izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o crnogorskom državljanstvu i potvrdu izdatu od ambasade Crne Gore u Beogradu da imate boravak ili prebivalište u Republici Srbiji.”