Stotine hiljada štediša u Kolumbiji izašlo je na ulice gde u očajničkom metežu pokušava da dođe bar do glavnice svog novca uloženog u piramidalne banke. Predsednik Alvaro Uribe proglasio je vanredno stanje, i obećao visoke kazne za samozvane bankare koji su (po već poznatom scenariju u drugim krajevima sveta), pothranjivali iluzije svojih klijenata nudeći im „magičnu formulu” za sticanje „lakog novca”.
Uvodeći vanredno stanje od trideset dana, uz moguće produženje, Uribe je obećao da će u roku od 45 dana država pokušati da isplati bar najsiromašnije, dok će oni sa većim ulozima morati da se suoče sapogubnim rizikom svojih investicija.
Nezadovoljni vladinim merama, štediše „ De-Em-Gea”, jedne od najvećih i do sada najuspešnijih piramidalnih struktura izašle su na ulice da podrže vlasnika banke, mladog Davida Gusmana Mursiju koji je „službeno otputovao” u Panamu. Svojim sugrađanima kojima je do pre mesec dana isplaćivao astronomske kamate, i sada poručuje da se smire i da „ne podležu glasinama” iz vrha vlasti. „Sve će se vrlo brzo razjasniti”, poručuje Mursija iz Paname. Čuvši njegov glas u direktnom uključenju iz Paname, masa na trgu Bolivar u Bogoti eksplodirala je u ushićenju. „On bi trebalo da bude predsednik Kolumbije „rekao je jedan od mlađanih štediša koji je u De-Em-Ge uložio sedamnaest hiljada dolara očekujući da će se suma za nekoliko meseci višestruko oploditi i da će brzo postati milioner.
Za to vreme mediji iz Paname javljaju da tamošnja filijala Interpola nema nalog za hapšenje kolumbijskog bankara. Isti Mursija razvio je posao i u Panami, gde se njegova firma pod drugim imenom (Virtualna komercijala), visokim kamatama probila u vrh bankarskih poslova.
Dok vlasti zatvaraju stotinak filijala De-Em-Gea po celoj Kolumbiji, a službenici sa lisicama na rukama izlaze u pratnji policije na zadnja vrata, kako ih masa ne bi linčovala, u blogovima i komentarima na veb-sajtovima najvećih listova, čitaoci pružaju podršku Mursiji:„Brate Davide, narod je sa tobom, ne dozvoli da te diktatori iz Bogote unište. Biraćemo te za predsednika, obećava Huan na veb-stranicama „El Tijempa”.
Ozbiljnije novine, međutim, pokušavaju da osvetle fenomen Davida Mursije Gusmana, za koga „El espektador” kaže da još od vremena Pabla Eskobara (ubijenog kralja narkokartela Medeljin, koji je u narodu bio poznat i kao Robin Hud) nijedna ličnost nije stekla toliku popularnost u narodu, a da jeistovremeno„toliko enigmatična i polemična”.
Izrastao je, kako piše ovaj list, na filozofiji koja pothranjuje „mafijašku kulturuo lakom novcu”i lako je u Kolumbiji, navikloj na svakojaka čuda i obrte u kokainskoj makroekonomiji, stekao poverenje miliona ljudi.
Nije slučajno da su baš provincije Narinjo i Putumajo, sa najvećim prinosom biljke koke, od čijih se listova pravi kokainska pasta, kolevke dve najveće piramidalne banke, komentariše Klaudija Lopez u svojoj kolumni u „El Tijempu”. Ona zamera vladi što se pravila da ne zna odakle dolaze „piramide” i što se hraneći se milionima siromašnih Kolumbijaca, kokainski novac prao i ulazio u legalni opticaj.
Drugi, pak, protestuju što će posle svega, „mali kockari” biti obeštećeni parama savesnih poreskih obveznika. Svi u Kolumbiji znaju kako se stiče takozvani „laki novac”. Nema nevinih ni naivnih, u zemlji koja je decenijama u ratnom stanju . Špekulacije moćnih narkotrafikantskih multinacionala poznate su svima.
Podseća se i da se „istorija ponavlja” te da je u Albaniji pre jedanaest godina piramidalna prevara prouzrokovala talas nasilja u kome je život izgubilo 3000 ljudi. Srećom, za sada, u Kolumbiji je poginulo dvoje ljudi, dok su milioni izgubili novac, ali sačuvali goli život.