Poslednja izmena 22:20

Partizan i Zvezda za trofej

petak, 20.02.2009. u 22:00
Заслужено у финале: Драгићевић ефектно додаје поред Самарџиског (Фото Стеван Лазаревић)

Niš – Najzanimljiviju utakmicu dosadašnjeg toka finalnog turnira Kupa Radivoja Koraća odigrali su Crvena zvezda i FMP Železnik u drugom polufinalu. Slavniji klub uspeo je da ostvari pobedu zahvaljujući kojoj će moći svoje predstavljanje u Nišu da okarakteriše kao uspešno i ako večeras (18 č) u finalnoj utakmici ne pobedi branioca trofeja Partizan.

Zvezda je do finala došla igrajući bez dvojice svijih nosilaca igre Marinovića i Robertsa koji su povređeni kao i nedavnog pojačanja Markovića koji će tek steći pravo da igra. Pokazala je više nego dobru košarku i pobedila sa 85:80 (30:22, 20:20, 17:22, 18:16).

Tim iz Železnika je u trećoj četvrtini uspevao da dođe do prednosti ali Crvena zvezda je brzo vratila vođstvo koje je čuvala do kraja. Amerikanac Ovens je sa dva promašena slobodna bacanja pojačao dramatiku, ali je ubrzo potom sa dva pogođena penala 13 sekundi pre kraja otklonio neizvesnost (84:80). U finišu je veliku ulogu odigrao i Kikanović koji do 28. minuta nije imao nijedan koš.

Bilo je neizbežno da u drugom poluvremenu dođe do pada u igri Zvezde budući da je prvih 20 minuta ona igrala zaista sjajno. Učenici Svetislava Pešića u prvom poluvremenu realizovali su čak 80 odsto svojih napadačkih akcija (24 od 30) predvođeni Markom Kešeljom. Jedan od onih koji je u tom periodu bio najzaslužniji za dobro izbalansiranu igru pobednika, u kojoj su skoro svi davali doprinos, bio je mladi Nemanja Bjelica. Na kraju ovaj plejmejker, ne tako davno prekomandovan sa krilnog centra, bio i najbolji akter meča. Pored toga što je imao 10 poena, pet asistencija i četiri skoka bio je i autor dva najatraktivnija poteza: u jednoj situaciji je efektnom blokadom zaustavio centra rivala Samardžiskog, a malo kasnije je, pošto je osvojio loptu pod svojim košem, sa njom pretrčao ceo teren i položio je u koš.

Košarkaši FMP-a su u finišu trojkama jurili Zvezdu, a da su bili i slabiji nego što to pokazuje rezultat vidi se iz odnosa ukupnih statističkih pokazatelja korisnosti (Zvezda 97, FMP 68).

Trener Železnika Milovan Stepandić dao je sledeći komentar:

– Oni koji je trebalo da budu hrabriji uključujući i mene to nisu bili. Promašili smo mnogo slobodnih bacanja u prvom poluvremenu. Na kraju svi se mi delimo na Partizan i Crvenu zvezdu, ne znam samo da li smo mi ostali ćurani da čorba bude masnija...

U 16. minutu ove utakmice nastavljen je sukob Svetislava Pešića i sudije Milije Vojinovića. Zvezdin trener je posle nedavnog večitog derbija izjavio kako Vojinovića ne želi da vidi više nikada, a najmanje na terenu. Mladi arbitar, međutim, bio je delegiran za glavnog sudiju Zvezdinog četvrtfinala protiv Metalca, a sinoć je bio drugi sudija. Pešiću je u drugoj četvrtini tehničku greške dosudio sa razdaljine od desetak metara i ne prilazeći posle toga našem proslavljenom treneru.

– Finale je uvek posebna utakmica za svakog igrača. Nadam se da se u Srbiji ne zna unapred šta će biti u finalu. Neka pobedi ko pruži više. Mi se nećemo predati, mislim da nismo autsajderi iako Partizan jeste favorit, na samo zato što mi nemamo dva igrača već zbog njegovog ukupnog kvaliteta kao i činjenice da je u naponu igre i forme. Ova pobeda je nagrada za uloženi trud. Znao sam da ćemo doći u krizu u jednom trenutku što se dogodilo u trećoj četvrtini, ali smo se vratili – rekao je Pešić.

Dvorana: „Čair”. Gledalaca: 3.500. Sudije: Belošević (Beograd), Vojinović (Novi Sad) i Glišić (Beograd).

CRVENA ZVEZDA: Kešelj 13 (1), Kikanović 10, Kovač 2, Medović, Stević 6, Dragićević 12, Milošević 2, Ovens 16 (2), Šepa, Štimac 2, Bakić 12 (2), Bjelica 10.

FMP: Čović 9 (1), Živanović, Labović 18 (4), Lazić 5 (1), Ilić 4, Stamenković, Raduljica 13, Protić 4, Musli, Samardžiski 10, Jeremić 16 (3), Milutinović 1.

---------------------------------------------------

„Crno-beli” siloviti

Niš – Košarkaši Hemofarma neće po lepom pamtiti polufinalni susret Kupa Radivoja Koraća na čijem početku je i izgledalo da imaju čemu da se nadaju protiv velikog favorita. Vrščani su vodili i sa 13 poena prednosti, a u redovima Partizana bilo je nervoze pa je trener Duško Vujošević već u 8. minutu zaradio tehničku grešku zbog prigovora. Ali kao da je sve to samo naljutilo „crno-bele” koji su u drugoj četvrtini za pet minuta napravili seriju 13:0 i došli do igre koja je u drugom poluvremenu na momente bila i spektakularna – 83:67 (16:25, 23:11, 21:7, 23:24).

U drugoj četvrtini šampiona je pokrenuo Petar Božić sa dve trojke. Sjajni kapiten koji po tradiciji pruža odlične partije protiv kluba iz kojeg je pre pet godina došao u Partizan za samo sedam minuta na parketu u prvom poluvremenu ostvario je učinak po kojem je bio i prvi strelac i prvi skakač svoje ekipe u toj polovini meča.

Hemofarm je u u prvom poluvremenu predvodio njegov kapiten Stefan Marković sa 12 poena ali je ovaj mladić u drugom poluvremenu ostao bez pogotka. Njegova serija promašaja omogućila jer Partizanu da u trećoj četvrtini brzo dođe do 10 poena viška i kako se pokazalo utakmica je tada bila praktično rešena. U trećoj četvrtini odbrana Beograđana bila je kao niška tvrđava pa su za Vrščane poentirali samo Božović (4) i Pavković (3). Ova dvojica su u drugom poluvremenu zajedno ubacila 27 od 34 pogotka Hemofarma i tako uspeli da sačuvaju svoj tim od katastrofe.

Partizan je u njegovoj drugoj furioznoj seriji (11:0) predvodio Novica Veličković na kraju prvi akter meča koji je pored 20 poena imao pet asistencija i 4 skoka.

– Bila je ovo izuzetno teška utakmica. Imali smo loš start ali smo posle kontrolisali igru. Sada moramo da se odmorima za finale, rekao je krilni centar „crno-belih”.

Trener košarkaša Hemofarma Stevan Karadžić čestitao je pobedniku i rekao:

– Prvo poluvreme smo odigrali na visokom nivou. Imali smo nekoliko pehova da nam Partizan postigne trojke u trenucima kada ističe napad. U poluvremenu sam upozoravao igrače da Partizan u trećoj četvrtini pravi velike nalete, ali nismo uspeli da odgovorimo na igru protivnika. Sve je već bilo odlučeno u toj četvrtini. Hendikep za nas bilo je to što Mačvan i Bader nisu mogli da igraju zbog iscrpljenosti temreraturom koju su imali proteklih dana, Marjanović nije imao svoje veče pa se samo sa Božovićem nije moglo protiv Partizanovih centara.

Partizan je sve vreme imao veliku podrška navijača u dvorani čair i nema sumnje sa će tako biti i u finalu (danas u 18 časova).

– Na nama je breme favoritai zato smo krenuli malo slabije, rekao je Duško Vujošević. – Hemofarm ima svoj kvalitet. Njegova forma je u uzlaznoj liniji i dobro igra u evrokupu. Zato je ovo bila teške utakmica. Od početka drugog poluvremena mi smo kontrolisali tok meča ali u narednim borbama za trofeje Hemofarm će i nama i ostalima biti veliki konkurent. Verujem da ćemo osvojiti Kup, a nadam se da protivnik u finalu neće biti Crvena zvezda...

Dvorana: Čair. Gledalaca: 5.000. Sudije: Jovčić (Beograd), Nešković (Kraljevo) i Čukalović (Beograd).

PARTIZAN: Tepić 13 (3 trojke), Milošević 2, Rašić 2, Tripković 9 (3), Veličković 22, Lazmi 3, Aleksić 3 (1), Vitkovic, Božić 11 (3), Rakočević 11, Veseli 8, Vraneš 1.

HEMOFARM ŠTADA: Stanković 17 (4), Despotović, Joksimović 3 (1), Božović 20 (1), Marković 12 (2), Savović 4, Krstović 6, Mačvan, Petrović, Borisov 1, Marjanović, Bader 4.