Vrbas – Ekološki pokret Vrbasa optužio je zagađivače Velikog bačkog kanala – Fabriku ulja i biljnih masti „Vital“ i Industriju mesa „Karneks“, ali i lokalnu samoupravu, da zanemaruju sve izraženiji problem nekontrolisanog ispuštanja industrijskih otpadnih voda u kanalsku mrežu. Drugi problem na koji ukazuju ekolozi jesu učestali požari na gradskoj deponiji smeća, što dodatno utiče na prekomerno zagađenje vode i vazduha i ugrožava zdravlje stanovništva ovog dela Bačke.
Predsednik Ekološkog pokreta Ratko Đurđevac ističe da „Karneksova“ farma svinja „Farmakoop“, i pored niza upozorenja, nastavlja sa ispuštanjem otpadnih voda u lateralni kanal koji utiče u Veliki bački kanal, kao i da se iz „Vitala“ u atmosfersku kanalizaciju svakodnevno izlivaju velike količine otrovnog otpada. To je, inače, višedecenijska praksa, tako da se Veliki bački kanal u delu toka kroz Vrbas (oko šest kilometara) poodavno smatra najzagađenijim vodotokom u Evropi.
– Čim otopli, dolazi do isparavanja otrovnih gasova iz kanalske vode, što sa dimom i smradom koji se šire sa smetlišta na obodu grada, gde često dolazi do požara, ukupni ekološki ambijent čini gotovo nesnosnim. Naše eko-patrole uverile su se da su paljevine na deponiji gotovo svakodnevne, da su tone i tone kabastog otpada pretvorene u plamena žarišta sa kojih se oblaci dima i neprijatnih mirisa šire ka gradu – naglašava Đurđevac i dodaje da su podnete prijave nadležnim inspekcijama, ali i da se prozvani zagađivači oglušuju na sva dosadašnja upozorenja.
U „Vitalu“ i „Karneksu“ kažu da njihova postrojenja za preradu otpadnih voda normalno funkcionišu, da se u Veliki bački kanal ne ispuštaju otrovne materije i da sada „više ni izbliza ne zagađuju ovaj vodotok kao do pre nekoliko godina“. I u JKP „Standard“, koje obavlja poslove odnošenja i odlaganja smeća, vele da preduzimaju sve što je u njihovoj moći da spreče požare na deponiji, koje – smatra direktor Dragan Tomašević – najčešće izazivaju sakupljači sekundarnih sirovina kako bi „raskrčili“ teren.
– Deponija, na koju se odlaže smeće iz svih šest naselja u opštini, odavno je pretesna, a gotovo da više nemamo načina da kontrolišemo požare. Jedino rešenje je izgradnja nove centralne deponije sa postrojenjem za preradu otpada, ali taj plan tek treba da bude realizovan – navodi za naš list Tomašević.
U poslednje vreme Vrbašanima, a posebno stanovnicima u prigradskom naselju Vinogradi, dosta nevolje zadaje i divlja deponija na oko dva hektara površine u neposrednoj blizini Opšte bolnice. Procenjuje se da je na tom prostoru, uprkos zabranama i učestalim dežurstvima inspekcije, već nagomilano nekoliko stotina kubnih metara raznog otpada što, takođe, predstavlja potencijalni izvor zaraze za tridesetak hiljada stanovnika.