Ускоро конкурс за 160 судијских и тужилачких приправника
Неколико хиљада дипломираних правника у Србији очекује да Министарство правде распише конкурс за 160 судијских и тужилачких приправника, који је министарка правде Нела Кубуровић најавила почетком октобра.
„Конкурс ће обухватити 160 приправничких, плаћених радних места. Они би требало да почну са радом до краја 2017. године. То ће уједно бити и први конкурс овог типа у последње три године”, рекла је тада Нела Кубуровић.
У Министарству правде за „Политику” је објашњено да још „нема ништа ново” у вези са конкурсом. Међутим, како сазнајемо у Удружењу судијских и тужилачких помоћника Србије, министарка правде је 12. октобра донела правилнике о поступку пријема судијских и тужилачких приправника, из којих произлази да ће главну улогу у спровођењу пријемног испита имати Правосудна академија.
Сви кандидати ће полагати писмени тест, на којем ће бити укупно 30 питања из области кривичног, грађанског и уставног права. На питања ће одговарати заокруживањем једног од понуђених одговора, а тачан одговор вреди два бода. Писмени тест може им донети највише 60 бодова, а просечна оцена са факултета највише 40 бодова.
Чланове испитне комисије из реда судија и заменика јавних тужилаца именоваће Управни одбор Правосудне академије. Ранг-листа са подацима о кандидатима и добијеним бодовима биће објављена на интернет страници поменуте академије.
– Оваквим поступком се јасно имплицира да ће Правосудна академија утицати на „улазак у правосуђе” и имати кључну улогу у запошљавању приправника и директан утицај на пријем судијских и тужилачких помоћника након положеног правосудног испита. О приговорима кандидата на утврђени број бодова одлучује директор Правосудне академије и његова одлука је коначна – каже Јелена Дуњић, члан Управног одбора Удружења судијских и тужилачких помоћника Србије.
Наглашава да се у оваквим околностима поставља питање надлежности Високог савета судства и Државног већа тужилаца у будућности – приликом избора за судије и тужиоце, јер се из редова приправника конкурише на место помоћника, а из редова помоћника на место судије и заменика тужиоца.
У правосуђу данас ради неколико стотина волонтера и око 1.300 помоћника. Волонтери су дипломирани правници, који не заснивају радни однос и не примају плату, али радом стичу право да полажу правосудни испит. Помоћници имају положен правосудни испит, заснован радни однос на одређено или неодређено време, и кандидати су за судије и заменике тужилаца.
Судијски и тужилачки помоћници су државни службеници, под надлежношћу Министарства правде, које утврђује систематизацију, доноси кадровски план и исплаћује плате. Са друге стране, за статус, плате и број судија и тужилаца надлежни су Високи савет судства и Државно веће тужилаца, који би требало да од 1. јануара 2018. године преузму сва овлашћења у вези са буџетом за правосуђе, па би сви ови запослени били у њиховој надлежности. По том плану, ВСС и ДВТ би требало да доносе и одлуке о броју потребних приправника и помоћника.
Најављени конкурс за приправнике је прилика за све дипломиране правнике да заснују радни однос на одређено време од три године у судовима и тужилаштвима.
– Због законске забране запошљавања, спровођења рестриктивне буџетске политике и кадровских планова у којима су изостављени приправници, у нашем правосудном систему има пуно волонтера, који се налазе у неповољном положају. Министарство правде није у обавези да води евиденцију о укупном броју волонтера. Они закључују уговоре о волонтирању, ради оспособљавања за полагање правосудног испита – наводи Јелена Гајић, председница Удружења судијских и тужилачких помоћника Србије.
Волонтери заправо представљају „сиву масу” српског правосуђа, кажу наше саговорнице, који раде као судијски помоћници у Апелационом суду у Београду.
– Волонтери су директно укључени у рад судова и јавних тужилаштава, јер обрађују приличан број предмета и активно учествују у њиховом решавању. Претежан део посла који они обављају нигде се не бележи, већ се приписује резултатима запослених, па је немогуће установити тачан обим посла и продуктивност волонтера. Поражавајуће је за домаћи правосудни систем да у њему, без било какве накнаде, раде и волонтери са положеним правосудним испитом – наводе наше саговорнице.
Очекује се да ће конкурс за приправнике бити расписан у најскоријем року – до краја октобра. Колико приправника у којим судовима и тужилаштвима ће тражити Министарство правде, биће познато тек када јавни конкурс буде објављен у „Службеном гласнику” и на интернет страници министарства.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.