Понедељак, 21.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

За лажну новчаницу нема надокнаде

Динар више фалсификују од евра, а највише се кривотворе апоени од 2.000, 1.000 и 500 динара
(Фото А. Васиљевић)

Кривотвореног новца на тржишту из године у годину је све мање, показују управо објављени подаци Народне банке (НБС). Фалсификатори новца ипак не мирују. Извештај централне банке за прошлу годину показује да је, у поступку експертизе новца примљеног под сумњом да је фалсификован, откривено укупно 6.779 комада „лажираних” новчаница и домаћег и страног новца.

Откривено је много више фалсификованих динара и то 5.834 новчанице, што је 5,5 одсто мање него у истом периоду претходне године, када је откривен 6.171 комад тих новчаница.

Међу откривеним динарским фалсификатима већина су новчанице од 1.000, 2.000 и 500 динара. Та три апоена заједно чине 96,9 одсто свих фалсификованих динара.

Када се упореде откривене фалсификоване динарске новчанице с готовим новцем у оптицају, који је 31. децембра 2017. износио 331,06 милиона комада новчаница, или 197,93 милијарде динара, види се да је на милион комада оригиналних новчаница у оптицају откривено 17,6 комада фалсификованих новчаница готовог новца, то јест на милијарду динара у оптицају откривено је 36.006 динара фалсификованог новца.

Прошле године такође је откривено 945 комада страних фалсификованих новчаница што је 2,2 пута мање него у 2016. години, када је откривено 2.095 комада тих новчаница. Откривено је 778 фалсификованих новчаница евра, што је два и по пута мање него у истом периоду претходне године, када је евидентиран 1.971 комад тих новчаница. Такође је откривено 146 комада фалсификованих новчаница америчког долара, што је 31,5 одсто више него претходне године, када је евидентирано 111 комада тих новчаница. Готово искључиво је евидентиран фалсификат апоена од 100 долара.

Откривена су и три фалсификата швајцарског франка, десет немачке марке, седам британске фунте и један аустралијског долара.

Фалсификовани новац мора да се преда било којој банци или у МУП-у, јер пуштање такве новчанице у оптицај представља кривично дело које се гони по службеној дужности.

– Уколико грађанин сумња да је новчаница оштећена или фалсификована никако не треба да прими такву новчаницу зато што након пријема и одласка са лица места тешко може доказати да је неку конкретну новчаницу примио баш на том месту и баш од те особе – наводе у НБС.

Најбоље је да се сумњива новчаница уопште не прими. У случају да накнадно, по напуштању места добијања новчанице, грађанин дође до сазнања или сумње да је примио фалсификовану новчаницу дужан је да такву новчаницу преда било којој банци или организационој јединици МУП-а.

По предаји новчанице грађанин ће добити потврду о привременом одузимању, новчаница се шаље Народној банци на експертизу, а о резултату експертизе грађанин ће бити обавештен од банке или МУП-а у зависности од тога коме је новчаницу предао.

– У случају да се експертизом констатује фалсификат, НБС задржава новчаницу без накнаде, објашњавају у централној банци. Евентуалну надокнаду штете грађанин може тражити од особе од које је новчаницу добио али за успех таквог захтева потребни су докази.

У случају да се експертизом утврди да је новчаница оригинална грађанин ће добити свој новац назад.

У борби против фалсификовања новца НБС сарађује са МУП-ом, правосудним органима, банкама и овлашћеним мењачима. Ова сарадња састоји се у достављању извештаја о резултатима експертизе новца примљеног под сумњом да је фалсификован, обављању експертиза по захтеву МУП-а, затим у обучавању запослених у МУП-у, банкама и мењачницама за препознавање фалсификата новца, вештачењу фалсификата пред судовима у кривичним поступцима и објављивању заштитних елемената динарских новчаница на сајту НБС.

Поред тога, МУП, банке и овлашћени мењачи имају могућност да на сајту НБС, у „Прегледу новчаница страног новца”, који садржи информације о новчаницама које су у оптицају и онима које су повучене из оптицаја (са роковима замене), сазнају информације о појави нових типова фалсификата као и описима заштитних елемената на новчаницама.

НБС остварује и међународну сарадњу у борби против фалсификовања новца са Европском централном банком, централним банкама земаља из окружења, као и централним банкама земаља Европске монетарне уније.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola
Papir za stampanje nase novcanice dolazi iz Svajcarske. Mozda po kvalitetu papira moze da se prepozna, ali mi smo obican svet, svaku paru stegnemo i cuvamo. Zamislite da godinama u steku cuvamo krivotvoren novac.
Radmila Mišić
A gde moze da se procita uputstvo kako prepoznati falsifikovanu novcanicu? Mogli ste i to da stavite u clanak. Ovako ispada da smo potpuno nezasticeni od falsifikata.
Muradin Rebronja
Нема надокнаде ако пријави полицији и врати је али ако покуша да је "протури", онда има затвор јер је онда починио кривично дело дистрибуције фалсификованог новца.
aleksa
Baš će neko da se cima i odriče 5% svoje plate da bi izbacio iz opticaja falsifikovanu novčanicu. O tome treba da brinu banke i NBS.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.