Лето званично без Лида
Купалишна сезона на плажи Великог ратног острва, Лида, која је неколико пута одлагана због високог водостаја Дунава, упркос чињеници да се река повукла са обале, званично неће ни почети. Због лошег квалитета речне воде Градски завод за јавно здравље није дао одобрење за купање.
– Анализа квалитета површинске воде која је урађена крајем прошле недеље показује присуство мало веће количине колиформних и патогених бактерија, односно ешерихије коли и ентеробактерија. Због тога нисмо могли да дамо дозволу за званично отварање – сазнајемо у Градском заводу за јавно здравље.
Али, чак и да је вода безбедна по здравље купача, објашњава Александар Цинцар Попоски, директор ЈП „Пословни простор Земун”, нема вајде, јер се лето већ ближи крају па би сезона трајала свега десетак дана.
– Донедавни спор са Војском Србије око понтонског моста је решен али због незапамћеног водостаја Дунава он ове године није постављен иако је новац још одавно обезбеђен. Али, у прилог нам не иде најава метеоролога да ће лепо време трајати још само неколико дана. Због неизвесног отварања сезоне нико се није јавио на оглас за закуп тезги које смо планирали да поставимо на острву како би суграђани могли да се освеже соковима или поједу нешто – каже Цинцар Попоски.
Шансу за зараду, међутим, искористили су „дивљи” продавци крофни и сокова. Један од њих открио нам је да не зарађује бајно. А на питање ко меси пециво које нуди посетиоцима ове оазе, одговорио је да га купује у пекари преко реке и затим препродаје.
– Ове године нема пуно купача на Лиду, али за оне који дођу ја сам једина „продавница” – прича трговац.
Без обзира што овог лета „црвена врпца званично није пресечена”, на омиљеном излетишту Земунаца готово сваког дана могу се видети раширени пешкири и отворени сунцобрани. Спасилаца, лекара и радника обезбеђења нема, али становници престонице који су се „снашли” за превоз до острва, на своју руку уживају брчкајући се у Дунаву. Зато ЈКП „Градско зеленило” које је задужено за одржавање плаже има пуне руке после.
– Свакодневно бринемо о комуналном реду на овој оази јер многи посетиоци, упркос забрани, уништавају реквизите које постављамо, пале ватру... Вода се коначно повукла са обале и средили смо плажу што су многи искористили за расхлађивање иако је водостај Дунава још висок за ово доба године – објаснио је Бобан Станојевић, руководилац Службе за обале и заштићена природна добра овог предузећа, и додао да је приликом повлачења река са собом однела велику количину песка и тако смањила плажу која је захватала површину од шест хектара. Зато ће „Зеленило” предложити да се следећег лета обала Великог ратног острва поспе новом количином песка како би вратила првобитни облик и спремно дочекала купаче.
Ј. Ц. – И. Ј.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.