Танка сочива у танком кућишту
Компанија „Панасоник” недавно је приказала четири нова дигитална фотоапарата из серије „лемикс”.
Први, DMC-ZX1, одликује ултратанко кућиште, 25-милиметарски широкоугаони објектив и 8x оптички зум, а његов CCD сензор омогућава снимке резолуције 12,1 мегапиксела. Објектив обухвата девет елемената у седам група, четири асферна сочива и шест сферних површина. „Панасоник” је први почео да израђује веома танка сочива, дебљине три милиметра, што омогућује да висококвалитетни објектив буде смештен у тако мало кућиште.
С великим дометом зума од 25 до 200 милиметара, погодан је за снимање динамичне перспективе и има бољи поглед на удаљене предмете, уз одличан угао гледања. Моћни зум ради и у току снимања видео-записа.
Други, DMC-FZ38, хибридни је фотоапарат резолуције 12,1 мегапиксела са објективом од 27 милиметара и 18 x оптичким зумом. Осим аутоматског режима рада, одликују га напредне мануелне опције, као што су Creative Movie (подешавање брзине отварања бленде ручно) или Dolby Digital Stereo Creator (снимање врхунског звука и коришћење зума у току видео-снимања).
Ручне контроле су разноврсније и лакше за коришћење у односу на претходне моделе, и изглед им је побољшан. Advanced Scene мод, јединствен за „лемикс” фотоапарате, сада обухвата и Close-up мод који допушта кориснику да ужива у усавршеним увећаним фотографијама.
Трећи, DMC-FX60, представља 12,1-мегапикселски фотоапарат са објективом од 25 милиметара и 5x оптичким зумом, а има веома квалитетно сочиво Leica DC VARIO-ELMARIT од 25 мм са 5x оптичким зумом и светлином F2,8 . Сочиво од 25 мм пружа готово двоструко бољи видокруг са исте раздаљине него обична камера са сочивом од 35 мм.
(/slika2)Попут модела FZ38, он се одликује најбржим аутофокусом, обједињеним са надасве брзим укључењем (1,1 секунда) омогућујући да се снимак ухвати у трену. LCD екран величине 2,7 инча (инч је 2,54 сантиметра) може да приушти јасан поглед на фотографију у тако малом кућишту. Животни век батерије износи, отприлике, 360 фотографија захваљујући брзој и делотворној обради слика.
Четврти, DMC-FP8, садржи веома квалитетно сочиво Leica DC резолуције 12,1 мегапиксела, ширине угла 28 милиметара и 4,6x оптички зум. Равно кућиште је танко, а направљено је од квалитетног алуминијума.
Опремљен је објективом од 28 милиметара и 4,6 оптичким зумом, а снима фотографије у резолуцији 12,1 мегапиксела.
Садржи, такође, веома брз аутофокус с брзим покретањем (само 0,95 секунди). Отварање бленде траје, отприлике, 0,006 секунди, што олакшава изненадно сликање. У стању је да ухвати око 2,3 фотографије у секунди у пуној (12,1 мегапиксела) резолуцији.
Сва четити имају стабилизатор слике POWER O.I.S. (Optical Image Stabilizer), напреднији од раније коришћеног MEGA O.I.S. Осим тога сви располажу режимом Intelligent Auto и системом за препознавање лица (Face Recognition), а то у споју са системом за стабилизацију слике обезбеђује врхунске снимке. Када се познато лице понови на фотографијама неколико пута, камера ће обавестити фотографа да то региструје, а она ће означити жељеним именом.
Дотични фотоапарати снимају фотографије изузетног квалитета у формату 16:9, а први од побројаних и видео-запис HD квалитета у резолуцији 1280 x 720 брзином од 30 сличица у секунди.
Стефан Вукашин
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.