Рано откривање аутизма у Институту за мајку идете
Проблем „нарастајућег” аутизма и других психичких поремећаја деце однедавно се успешно у најранијем добу открива у Институту за заштиту мајку и и детета „Др Вукан Чупић”. Наиме, Одсек за аудиологију добио је најсавременији апарат за мерење евоцираних потенцијала можданих стабала и за објективно испитивање прага слуха код мале и тек рођене деце. Њиме се откривају и неуролошке болести у које пада и мултиопла склероза.
Када се апаратом који служи за дијагностику оштећења слуха и неуролошких болести открије да дете које не чује има добар слух, дете се упућује психолозима и као узрок се најчешће откривају психички развојни поремећаји од којих је аутизам, који је по подацима у порасту, најтежи. Уколико се не открије на време и са аутистичним дететом се не ради, оно ће имати знатно веће проблеме у одрастању, објашњава шеф одсека за аудиологију др Јована Јечменица.
– Нисмо надлежни да утврђујемо узроке, али што-шта је пролазило кроз нашу земљу па није ни чудно да у односу на аутизам, оштећење слуха постаје раритет. Савет родитељима је да, било код новорођенчета или у другој и трећој години кад се исказују психолошки поремећаји, при првој сумњи дођу на преглед и не гурају под тепих то ако се дете не окрене кад га позовете, поручује др Јечменица.
Што се оштећења слуха тиче, каже, оно је најчешће урођено али има разних метода лечења тако да данас нема разлога да постоје глувонема деца. Постоји и уградња бионичког ува уз помоћ ког је могуће остварити боље резултате, па се деца са слабијим оштећењима уче да говоре. Апарат се уграђује данас и деци од годину дана за коју се процени да ће дати најбоље резултате. У Институту се ради дијагностика за ову „кохлеарну имплантацију” која се обавља у КБЦ Звездара.
Има, међутим, још новина Института за мајку и дете. У дограђеном делу здања у Новом Београду, почетком октобра отвара се „родитељска кућа”за очеве и мајке тешко оболеле деце која живе ван Београда и која су овде на хемотерапијама у серијама од по пет и десет дана. Овакве куће су тренд у свету, у њима су деца оболела од малигних болести смештена са родитељима кад заврше терапију, друже се и нису сво време у болници, а родитељи не плаћају скупе станове у околини, каже за „Здравље”др Радоје Симић, помоћник директора Института и начелник службе пластичне хирургије.
– Ово је, иначе, једина дечја болница у којој се обавља транпслатација коштане сржи, обично деци са малигним болестима или тешки облицима поремећаја имунитета. Интензивно уводимо нове технологије, кардиохирурзи се едукују у Лондону а остали по целом свету. Болница је почетком године добила скенер за који очекује пратећи апарат за анестезију, а магнетну резонанцу очекује крајем године. Тако ће, у Институту и Дечјој болници у Тиршовој која има ове апарате, бити збринута све деца у Србији којој треба испитивање. Иначе, у две највеће болнице долазе деца из целог региона, има много деце са Косова, из Црне Горе и Републике Српске али и БИХ, Македоније и источне Хрватске. Родитељи преко Интернета сазнају за могућности лечења наших болница, каже Симић.
У плановима за следећу годину је да се у дечјој београдској кардиохирургији, значи у сарадњи Института са Тиршовом, уради трансплантација срца и плућа, открива помоћник директора за „Здравље”. Такође, планира се развој ендоскопског начина лечења унутрашњих органа, грудне и трбушне дупље деце лапараскопском методом која је мање агресивна.
Уз помоћ средстава Града Београда у Институту је управо реновирано и одељење ортопедије и зглобно коштаних траума на коме се физикалне терапије и вежбе спроводе у најсавременијим условима. Такође, обновљена је служба офтамологије где се спроводи рано откривање свих проблема вида, посебно специјализована за откривање разрокости чији блажи облици могу да се коригују вежбама.
Институт има, подсећа будуће мајке Симић, генетско саветовалиште у ком се на основу процене стручног тима да постоји ризик за плод, амниосинтезом утврђује да ли постоји аномалија генетског материјала. Овакви прегледи саветују се нарочито мајкама старијим од 36 година, а дневно кроз саветовалиште прође 55 пацијенткиња. Како још каже, планирају се новине у генским анализама.
– У Институту функционише конзилијум за урођене мане деце. У сарадњи са ГАК Народни фронт, када се открију мане плода бебе које јој не угрожавају живот, обаве се све припреме и разговори са родитељима у циљу правовременог лечења. Рецимо, најчешћа мана после деформитета стопала – прекид у проласку мокраће успешно се решава и спашава бубрег. У медицини и јесте суштина спречити па лечити, поручује др Радоје Симић.
Иначе, деца У Институт долазе највише због инфекција дисајних путева и цревног тракта.
(objavljeno u dodatku Zdravlje)
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.