Поскупела еколошка такса у Врању
Еколошка такса у Врању поскупела је са 60 на 73 пара по квадрату стамбеног простора месечно. Тако ће власници стамбеног простора у Врању за трошкове накнаде за заштиту животне средине за ову годину годишње плаћати девет динара по квадрату. Власници кућа од сто квадратних метара ће месечно за еколошку таксу плаћати 75 динара.
- Ради се о реалном износу с обзиром на то шта ће се све урадити за здравији живот грађања и будућих генерација. Наиме, од тако прикупљеног новца финансираће се програм „За заштиту и унапређење животне средине -, каже Нела Цветковић из градског већа за заштиту животне средине. Први пут је градска Скупштина Врања усвојила овакав програм који ће бити реализован плаћањем еколошке таксе као и од надокнаде за загађење коју град добија у износу од 40 одсто, јер преосталих 60 припада Републици.
Накнаду за загађење грађани плаћају приликом регистрације својих моторних возила, каже Цветковићева. Она истиче, да је од средстава прикупљених на основу плаћања еколошке таксе већ извршена контрола намирница на градској пијаци, вода из бунара коју за пиће користе деца у школама околних врањских села. Предлог одлуке о установљењу еколошке таксе донела је радна група коју чине представници невладиних организација, приватних предузетника и јавних врањских предузећа и установа.
-Еколошка такса ни по једном, ни по другом основу не може бити мања од 500 динара нити већа од 500.000 динара на годишњем нивоу - истиче Цветковић.
Новчану накнаду на име заштите животне средине плаћаће и она лица која врше изградњу објеката у износу од 0,5 одсто предрачунске вредности. Скупштинску одлуку о накнади заштите животне средине изгласали су одборници градског парламента Врања крајем прошле године.
Иначе, до сада је од новца прикупљеног за еколошку таксу у Врању и Врањској Бањи урађена дератизација (уништавање пацова и других глодара), дезинсекција (уништавање инсеката на зеленим јавним површинама, стамбеним блоковима и зградама за колективни смештај) чишћење корита Врањске и Собинске реке, хватање и смештај паса луталица у азил, мониторинг емисије и имисије гасова на депонији „Метерис”, ревитализација и контрола воде Александровачког језера, мониторинг квалитета ваздуха у Врању, чишћење дивљих сметлишта и депоновање смећа са сметлишта у граду и рубних подручја и одржавање депоније шута у Бунушевцу и друге акције које су у току, каже Нела Цветковић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.