Хомен: Чекамо податке о Дражи британских и америчких тајних служби
Ексхумација посмртних остатака генерала Драгољуба Драже Михаиловића, команданта Југословенске војске у отаџбини, који је стрељан 1946. године али се до данас не зна где је сахрањен, обавиће се када државна комисија која се бави овим случајем добије прецизне податке о тој локацији.
– У овом тренутку се проверавају разна сведочења, а сведоци се и даље јављају. Постоји и део грађе који, пре свега, говори о уништавању документације. Ипак, оно што је најбитније јесте да комисија очекује да добије информације од страних тајних архива, пре свега, британских и америчких – изјавио је јуче Слободан Хомен, државни секретар у Министарству правде и члан Државне комисије за утврђивање околности погубљења генерала Михаиловића.
Он је на јучерашњој конференцији за новинаре у Влади Србије представио планиране активности Државне комисије за тајне гробнице убијених од септембра 1944. године, а која је у саставу Министарства правде формирана 12. новембра.
Како је наглашено на скупу, задатак комисије ће бити да открије и на одговарајући начин обележи тајне гробнице, без икакве идеолошке и политичке пристрасности, јер свако има право да буде сахрањен како и доликује. У њеном раду учествоваће стручњаци из разних области – представници научних установа, министарстава, републичког јавног тужилаштва и историчари који су се бавили разним аспектима репресије, а на њеном челу је Слободан Марковић, доцент на Факултету политичких наука.
Рекавши да у грађанској демократији заснованој на европским вредностима и владавини права, породице имају право да сазнају под којим околностима су убијени њихови рођаци и где су сахрањени, он је представио значај комисије, њене циљеве и кораке које ће предузети.
– Са становишта владавине права, нужно је проучити деловање Одељења за за заштиту народа и његове наследнице, Управе државне безбедности. Реч је о истраживању рада формација које су деловале ван икаквих уставних и законских овлашћења пуних осам година, од 1944. до 1952. године. Страдао је велики број невиних људи, што чини задатак комисије још одговорнијим – истакао је Марковић.
Комисија ће сакупити сву архивску грађу, како познату тако и ону која носи ознаку поверљивости, а Слободан Хомен је рекао да ће предложити да Влада Србије скине ту ознаку са свих докумената у вези са стрељањима у Србији од септембра 1944. године. Према Марковићевим речима, комисија ће донети препоруку о обављању ексхумација неколико најкарактеристичнијих масовних гробница, које ће послужити као студије случаја. Биће објављена имена стрељаних и места на којима су сахрањени. Број тајних гробница у Србији се процењује стотинама па ће комисија само отворити процес, који ће, узимајући у обзир словеначко искуство, трајати годинама, оцењено је на скупу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.