Динар не јача од договора
Курс динара се не може одређивати договором. Зато не видим разлог за састанак са привредницима и шта бисмо ново чули на том састанку, осим да нас неко подучава шта значи курс за предузећа и њихове билансе. Од договора курс не јача, изјавио је гувернер Радован Јелашић после обраћања члановима Америчке привредне коморе.
Гувернер је нагласио да је НБС свесна шта за привреду значе курсне разлике – било позитивне или негативне – али се само на основу њих неће променити ситуација у фирми и препоручио привредницима да праве билансе који неће бити угрожени курсним разликама, онако како то чине банке.
– Курс је одраз стања у економији земље, тако да не може бити стабилног курса без стабилне економије. Зато не видим ниједан разлог зашто бисмо се договарали и како би састанак преко ноћи променио курс – рекао је Јелашић.
По њему, фиксни курс није добра идеја. Грдно се варају, додао је, они који мисле да се може прећи на фиксни курс, а да све остало остане исто, односно да се не промене плате и пензије. Не би имали ни економски раст ни више кредита, рекао је и додао да је пливајући курс главни амортизер у временима кризе не само у Србији, већ и другим земљама.
Кључна одлика макроекономске политике у 2010. је усмереност на одржавање стабилности домаће валуте, закључено је на пословном ручку који је Америчка привредна комора организовала са гувернером НБС. Америчка привредна комора поздравља напоре Народне банке у очувању макроекономске стабилности, у нади да ће се недавне знатне флуктуације курса динара стабилизовати. „Морамо, међутим, да будемо обазриви и тражимо од централне банке да будно прати промене на тржишту и реагује“, изјавио је Скип Борнхитер, председник Америчке привредне коморе у Србији која је као највећа асоцијација која окупља стране и домаће инвеститоре заинтересована за либерализацију девизног пословања и уклањања административних оптерећења у платном промету са иностранством. Најављена либерализација је, како је наглашено, од суштинског интереса за компаније – чланице овог удружења.
– Ово је била кризна година и свакако смо већи оптимисти кад је реч о 2010. Међутим, предуслов за остваривање оптимистичких прогноза је посвећеност владе даљим економским реформама и очувању макроекономске стабилности и предвидивости пословног окружења – закључио је председник Америчке привредне коморе.
Б. Думић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.