Новинарки доживотна робија због хушкања на геноцид
Према извештајима агенција
Кигали – „Не трошите метке на те Тутси-бубашвабе. Кољите их, касапите на комаде”, овим речима радио-новинарка Валери Бемерики подстицала је злочине Хуту у пролеће 1994. године. Ових дана острашћену новинарку коначно је стигла казна: пред народним „гакача” судом у Руанди осуђена је на доживотну робију – најтежу казну у правосуђу централноафричке државе, пренеле су афричке и западне агенције.
За микрофоном радија Хиљаду брда – традиционални афрички синоним за Руанду – Валери Бемерики одиграла је кључну медијску улогу у распиривању покоља 800.000 Тутсија, умерених Хутуа, припадника „плавих шлемова” и бледоликих странаца, закључио је ових дана народни суд у тој централноафричкој држави.
Ухапшена 1999. године на истоку ДР Конга, Бемерикијева је дуго побијала оптужбе да је кључни медијски саучесник у геноциду: „Радила сам свој посао, ништа друго”, истицала је средовечна новинарка током дуге истраге у централном затвору у главном граду Руанде – Кигалију.
Сачуване радио-траке са изливима мржње Валери Бемерики сведоче да се укључила у подстицање погрома одмах иза мистериозног рушења председничког авиона 6. априла 1994. године. Изнад Кигалија тог дана – под још неразјашњеним околностима – непознати снајпериста оборио је авион којим су из Танзаније са мировних преговора заједно путовали председник Руанде Жувенал Хабјаримана (57) и лидер Бурундија Сипријен Нтаријамира (39), обојица из племена Хуту.
„’Плави шлемови’ су оборили председнички авион, убили су нам лидера, побијте странце”, поручила је Валери Бемерики истог дана у етар радија Хиљаду брда, али и и много пута касније током 100 дана погрома. Међународна заједница вишеструко је изневерила недужни живаљ у Руанди током тог погрома: иако су планирале да осујете хушкачке програме радија Хиљаду брда, западне обавештајне мреже одустале су од тог подухвата због трошкова и неспремности да се умешају у унутрашње ствари Руанде.
Међу виновницима геноцида у Руанди Валери Бемерики је међу реткима који су осуђени на најтеже казне. Њен колега Жорж Ружију осуђен је на 12 година затвора због сејања мржње путем радија у истом периоду.
Иначе, војнополитичким стратезима погрома најмање 800.000 Тутсија, умерених Хутуа, Белгијанаца и припадника „плавих беретки” већ годинама се суди пред трибуналом УН у Танзанији. Тај суд светске организације до сада је осудио тек 28 учесника кланице у Руанди, махом нижих официра.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.