Профит у дуванској „измаглици”
Како се захуктала полемика око истеривања дуванског дима из затворених просторија, на тржишту су се појавили разни мешетари, компаније које нуде производе за наводно брзо и лако одвикавање од ове лоше навике. За оне који се већ нису опростили од цигарета у понуди су фластери, различите таблете, ласерске методе... „Изум“ о коме се у последње време код нас, али и у светској штампи највише говори јесу електронске цигарете (е-цигарете).
„Никотинска измаглица”, како су овај производ назвали представници Светске здравствене организације, подигла је приличну прашину у региону. Иако је реч о цигарети која наводно обезбеђује „здравије” пушење, струка није превидела да је ова мера одвикавања од лоше навике избегла законске оквире и да се продаје без обзира на то што не постоји ниједан доказ да је нешкодљива и ефикасна.
У неким земљама је забрањена, у појединим стављена под строгу контролу, док су у нашем окружењу стручњаци углавном подржали став Светске здравствене организације која је не препоручује, јер нема доказа да су оне безбедне нити да помажу пушачима да се одвикну од пушења. И Комисија за превенцију пушења Министарства здравља подржала је став СЗО по питању употребе електронске или такозване е-цигарете, а према сазнањима „Потрошача“ у појединим домовима здравља су истакнута обавештења у којима се купци информишу о овом производу.
– Они који хоће да се ослободе ове навике и желе да пробају неки од производа за одвикавање од пушења требало би да користе искључиво оне за које је научно доказано да не шкоде здрављу и да су клиничка испитивања показала да су ефикасни – каже за „Потрошач“ др Ика Пешић, члан Националне комисије за превенцију пушења.
Она каже да је за оне који желе да престану да пуше, а ипак сами не могу то да ураде, најбоље да помоћ потраже у саветовалиштима за одвикавање. Тамо могу да добију и информације који производ је клинички испитан.
(/slika2)Електронска цигарета је први пут произведена у Кини и продавана углавном преко Интернета у земљама као што су Бразил, Британија, Канада и Израел. Њихова популарност је порасла упркос непостојању регулативе о одобравању ових производа. Направљена је од металне цевчице, у коју се поставља дозна са течним никотином, која се може допуњавати. Пушачи из ње удишу али је не пале, тако да их неки користе да би избегли забрану пушења на јавним местима.
Како је изјавио др Даглас Бечер, представник Светске здравствене организације која се бави овом облашћу, корисници електронских цигарета удишу никотинска испарења у своја плућа, а поврх тога и многе друге потенцијално токсичне састојке који још увек нису откривени и испитани, као и да није познат баш ниједан научни доказ који би на било који начин могао да потврди да је електронска цигарета безбедна и да је ефикасно средство за одвикавање од пушења.
Он је објаснио да овај производ тек треба да се докаже као званична терапија, попут никотинских жвака, фластера или дражеја које помажу пушачима у постепеном ослобађању од никотинске зависности . „Ако произвођачи и продавци електричних цигарета хоће да помогну пушачима у одвикавању, онда треба да поступају у складу са одговарајућим законским оквирима. То значи да би морале да се спроведу ригорозне клиничке и токсиколошке студије“, објаснио је Бечер.
Према писању светских медија, неки произвођачи су користили име или лого Светске здравствене организације на својим паковањима или веб-сајтовима, лажно наводећи званично признање и не именујући никога. СЗО је због тога контактирала са министарствима здравља у све 193 земље чланице СЗО која су упозорена на ове, како је наведено, лажне, непроверене и неистините тврдње.
Код нас се електронске цигарете продају углавном путем Интернета. Подаци о броју корисника и резултатима су, како су нам потврдили неки продавци, недоступни за јавност.
Јелица Антељ - Ивана Албуновић
--------------------------------------------------
Без дима и пикаваца
Ове цигарете су се први пут појавиле у Америци пре неколико година, a према писању медија пуши их око пола милиона Американаца, међу њима многи од оних који покушавају да се одвикну од дувана.
Електронске цигарете изгледају као обичне цигарете. Чак имају и нешто што личи на филтер. Када пушач снажно повуче дим, батерија моментално загреје комору пуну воде, никотина и једне хемикалије, која даје благо слаткаст укус, а затим активира распршивач. Али пушење електронске цигарете није пушење у правом смислу. Нема дима, пикаваца па тако ни потребе за шибицом или упаљачем. Док је укључена, на њеном врху се види пригушено црвенкасто електронско светло.
Произвођачи ових, такозваних е-цигарета, са друге стране, истичу да њихови уређаји не подстичу кориснике да престану да пуше, иако многи пушачи тврде да су им помогле да престану или смање пушење. Међутим, неколико држава, као и федерална администрација за контролу хране и лекова, инсистирају да је никотин никотин, да изазива зависност и да би и е-цигарете требало ставити под строгу контролу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.