Приватници траже веће марже за гориво
Власници приватних пумпи у Србији немају могућност да снизе цену деривата на својим пумпама и тако испрате, како рекоше, нелојалан потез конкуренције оличене у НИС-а, на чијим се бензинским станицама од пре три дана гориво продаје по ценама нижим за 2,5 динара, потврдио је јуче Милан Ракић, председник Удружења власника приватних пумпи Србије.
Приватници ће, како каже, под хитно упутити писмо Комисији за заштиту конкуренције и захтевати да се спречи нелојална конкуренција и дампиншке цене с којима је НИС изашао у малопродају.
Истовремено ће се од министарстава енергетике, финансија и трговине затражити да изменом Уредбе о ценама деривата омогуће повећање малопродајне марже са пет на девет динара по литру, будући да се та надокнада није мењала пет година, а да су им трошкови пословања до сада повећани за око 84 одсто, објаснио је Бобан Атанацковић, председник Управног одбора Нафта а.д.
Атанацковић каже да би се ситуација знатно поправила да је НИС приватницима смањио велепродајну цену, јер би у том случају и они имали простора за снижавање цене деривата.
Упитан зашто приватници нису конкуренти макар када је у питању евродизел, који се слободно увози у Србију, а који се набавља по ценама нижим за око 20 динара, Ракић каже да би им то додатно смањило зараду, јер разликом у цени евродизела не могу да пеглају губитке које имају на бензинима. Они дневно продају упола мање евродизела него бензина.
Проблем високих цена горива у Србији могао би да се реши и тако што ће држава смањити своја захватања у цени горива, која су иста као у јулу 2008, када је барел достигао максимум од 142 долара, али и данас када се сирова нафта плаћа мање од 80 долара за буре од 160 литара сирове нафте, пита Ракић.
Он истиче да је приватни сектор запао у незавидну ситуацију, нарочито после продаје НИС-а „Гаспромњефту”. Они од тада немају коме више да се обрате за помоћ.
– Како да тражите од чланова Управног одбора НИС-а, са српске стране, да вам помогну око оваквих питања када су они у њега доведени по политичкој линији и не знају уопште како тржиште функционише – истиче Ракић и нада се доброј вољи надлежних министарстава да се очувају њихове пумпе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.