Атеисти славе Дарвиндан
Питање да ли Бог постоји наведено је као најчешће на интернет страници новоформираног удружења „Атеисти Србије”, чије је седиште у Новом Саду. Њихов једногласан одговор је да Бога нема, а удружење су формирали како би промовисали атеизам, право на јавно заговарање секуларизма и информисање о научним чињеницама атеистичког погледа на свет. У разговору за „Политику” наглашавају да немају ништа против верника, већ да заступају своје право да не верују. Удружење основано почетком ове године, за свој празник прогласило је Дарвиндан, а најављују и објављивање сертификата за одрицање од вере.
– Идеја за оснивање удружења потекла је са наше Фејсбук групе. Приметили смо да радикална удружења почињу агресивније да намећу религију свим грађанима и одлучили смо да се томе супротставимо – каже Предраг Стојадиновић, потпредседник и програмер у компанији NVIDIA у Немачкој.
Према његовим речима, суштина удружења је у образовању и пружању подршке онима који одлучују да промене поглед на свет.
– Залажемо се за слободно, јавно заговарање секуларизма, као и за примену оних одељака у Уставу Србије који је одређују као секуларну државу. Желимо да се одреде и прецизно дефинишу механизми за одвајање цркве и верских заједница од државе у јавном животу и институцијама – изричит је Стојадиновић.
Удружење, како каже, окупља чланове свих узраста и различитих занимања, лекаре, студенте, новинаре... Група на популарном сајту Фејсбук непрестано расте и за сада броји више од хиљаду чланова, док званични сајт удружења има 600 чланова.
Наш саговорник сматра да у српском друштву још владају предрасуде.
– Иако је удружење било предмет критике и напада националистички оријентисаних особа, мислим да су реакције већине грађана позитивне и у Србији и на целом Балкану. Чак и религиозни људи схватају да ми нисмо против њих, против религије, нити против Бога. Напротив, заступамо право сваког одраслог грађанина да верује, као што бранимо своје право да не верујемо – објашњава Стојадиновић, истичући да ће активно и агресивно бранити право свакога да верује, уколико оно буде угрожено. Али, додаје наш саговорник „насилно наметање нечијег мишљења, па ни нашег не долази у обзир”.
Атеисти Србије припремају и сертификат за одрицање од вере, а за своје празнике су прогласили зимски и летњи Дарвиндан, један који се обележава 12. фебруара на дан рођења Чарлса Дарвина, творца теорије о еволуцији и други, који ће славити 15. новембра на дан када је научник објавио дело „Постанак врста”.
– Сертификат је намењен људима који су крштени као бебе, дакле без своје воље. Наравно, он има искључиво личну вредност и сигурно неће бити признат од било које религијске заједнице. А Дарвиндан је дан када ми, научници славимо рођендан нашег највећег узора и једног од најхрабријих научника икада – појашњава наш саговорник.
И др Андрија Шрек из Новог Сада, специјалиста педијатрије и председник управног одбора удружења сматра да би се званичним признавањем овог празника запослени атеисти изједначили са верницима који имају право на слободне дане у време верских празника. Према његовим речима, реакције Новосађана на прерастање Фејсбук групе „Атеисти Србије”, чији је он творац, у удружење су више него позитивне.
Бранка Малиш
------------------------------------------------
Ако је неко атеиста, нема везе да ли је крштен
Да је адекватно научно образовање од кључног значаја слаже се и Марко Шкорић, социолог и асистент на Филозофском факултету у Новом Саду. Ипак, он истиче да се приликом јавне промоције и оснивања оваквих удружења не може „флертовати с науком”, већ се мора детаљно упознати са свим аспектима овог проблема.
– Не видим смисао у одрицању од чина крштења на такав начин. Ако је неко по убеђењу атеиста, нема никакве веза да ли су га у детињству крстили или не. Исто тако, не видим смисао ни у прослављању такозваног Дарвиндана и сматрам да се тиме тривијализује суштина његове теорије и атеизма уопште – објашњава Шкорић, наглашавајући да Дарвинов значај није у томе што је он побио постојање Бога, јер тако нешто није научно могуће, већ у томе што је пронашао механизам којим се потпуно натуралистички и без позивања на Бога може објаснити свет и његова еволуција.
– Сматрам да су неке идеје оснивача добре и корисне, али треба имати у виду да је питање веровања, неверовања, атеизма, теизма, агностицизма и свих подваријанти далеко комплексније – каже Шкорић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.