Исти узорак, различити резултати
Енглеску је прошле године потресала афера К-тест, такође једна врста анализе нетолеранције на храну. Пошто је достигла огромну популарност, ова метода се нашла на тапету екипе новинара „Вочдога“, истраживачког тима Би-Би-Сија који се бави заштитом потрошача. Сумњајући у делотворност ових тестова којима су Британци били „заражени“, новинари су одлучили да је провере на својој кожи. Отишли су на терен и сваки од њих се у току једног дана подвргао истом тесту у неколико апотека на различитим локацијама у Лондону. Тај тест се, иначе, потпуно разликује од оних који су популарни у Србији.
Тест у Енглеској био је заснован на техници узимања отиска уз помоћ инфрацрвене спектроскопије, методе која се, наводно, користи у форензичким наукама. Такви уређаји постављени су у апотекама, теретанама, клубовима здравља и бањама и био је једноставан за тако компликован процес какав је скидање килограма. Према објашњењу, тест траје око пет минута, није болан и инвазиван. Пацијент ставља два прста на тест машину и за неколико минута добије одштампан примерак своје личне осетљивости на намирнице, укратко би гласило објашњење о начину рада уређаја за К-тест.
А шта су утврдили новинари?
Истраживач Јулија Бредбери је после анализе тест назвала бацањем новца. Јер, у преподневним сатима, на првом тесту, добила је резултат који се разликовао од оног који је урадила по подне.
(/slika2)Први је показао интолеранцију на лук, а други још и на јабуке, банане и млеко. Слично су прошли и остали чланови ове екипе.
Енглески стручњаци од којих је „Вочдог“ затражио мишљење су К-тест назвали „вуду методом“ и изразили потпуну сумњу у резултате. Посебно су нагласили да је неприхватљиво то што су анализе доступне свима, чак и оним грађанима који имају здравствене проблеме и на овај начин могу да угрозе здравље.
Прилику да се изјасне добили су и следбеници, односно власници К-теста.
– Ми не мислимо да К-тест може бити штетан по здравље. Он је клинички испитан и заснован на научним истраживањима. Не прихватамо да су резултати непоуздани, а сигурно су јефтинији од класичних тестова интолеранције на храну – објаснили су.
К-тест, кажу, показује дигестивни профил појединца и помаже да се идентификују супстанце хране које су шкодљиве за организам. То што су новинари добили различите резултате, такође има објашњење.
– Тест је обављен у врло кратком периоду, а ми то не препоручујемо. То није принцип на коме је заснована ова метода, рекли су и потврдили да ово није медицински уређај, што су новинари прокоментарисали добрим изговором за избегавање одговорности и закона.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.