Еко-такса поскупљује технику?
Цена многих електричних уређаја највероватније ће бити увећане, када буде почела да важи уредба о плаћању еколошких такси. На телевизоре, компјутере, мобилне телефоне, фрижидере, замрзиваче и друге кућне апарате плаћаће се још један државни намет, а како „Потрошач” сазнаје ова уредба је већ усвојена. Чека се да буде објављена у „Службеном гласнику” и осам дана након тога ступиће на снагу.
– Висина таксе зависиће од врсте производа и начина његовог третмана када постане отпад, односно од тога колико угрожава човекову околину – рекли су у Министарству животне средине.
Порез се уводи на електронске и електричне производе, као што су велики кућни апарати, мали кућни апарати, информатичка и телекомуникациона опрема, опрема широке потрошње за разоноду, али и на осветљење, електричне и електронске алате, играчке, спортску и опрему за рекреацију, медицинске помоћне уређаје, инструменте за праћење и надзор, аутомате...
Једна од највећих надокнада плаћаће се за сијалице са жарећом нити. Намет на килограм ових производа наплаћиваће се 140 динара, а за мониторе 90 динара. За фрижидере и замрзиваче такса ће износити 30 динара, за усисиваче, пегле и тостере 60, а за рачунаре, лаптопове, штампаче и мобилне телефоне такође 60 динара.
У Министарству животне средине истичу да су такве таксе неопходне у циљу унапређења заштите животне средине. Осим тога, додају, део су и имплементације европског законодавства код нас. Али, оно што све највише занима јесте од кога ће се наплаћивати новоуспостављени порез.
– Ту накнаду ће плаћати произвођачи и увозници производа који после употребе постају опасни по животну средину – истичу у овом министарству.
Свакако да је реч о већим наметима за дистрибутере, али, ипак се поставља питање да ли ће, како то најчешће бива, цех платити потрошачи?
Трговци белом техником и електронским уређајима кажу да још не знају да ли ће доћи до повећања малопродајних цена, као ни да у том случају поскупљења неће бити велика. Али, досадашња пракса је показала да не желећи да умање зараду, веће државне намете увек пребаце на крајње купце.
Без обзира на то, у Министарству заштите животне кажу да је реч о неопходним прописима.
– Такса или накнада за поједине врсте производа који после употребе постају посебни токови отпада је неопходна ради развоја рециклажне индустрије која ће прерађивати те врсте производа када постану отпад, односно за покривање трошкова управљања отпадом. Накнада ће се уплаћивати Фонду за заштиту животне средине, а та средства ће се наменски трошити за развој рециклажне индустрије у Србији – кажу у Министарству заштите животне средине.
У Компанији „Сет”, првој фирми која код нас рециклира такозвани е-отпад, кажу да ће се еколошка такса наплаћивати по килограму.
– Према нашим информацијама, такса ће се наплаћивати по тежини и разредима електронског отпада. Тако је и у Европској унији, а код њих је најнижа такса око пола евра – кажу у предузећу „Сет”.
Тако ће, на пример, у центре за рециклажу свако моћи да однесе стари рачунар, а онда ће фирме које се баве рециклажом то моћи да наплате од Фонда за развој.
Што опаснији отпад по животну средину уређаји буду били када престану да функционишу, то ће већи бити еколошки намет. Тако увођење еколошких такси на електронску опрему донекле може и да утиче на квалитет уређаја на нашем тржишту, јер више неће бити исплативо увозити неквалитетну робу.
С. Деспотовић
Висина накнада за управљање електричним и електронским производима:
1. разред (велики кућни апарати): фрижидери, замрзивачи, машине за прање веша, машине за прање судова, шпорети, микроталасне пећнице, велики расхладни уређаји ТА пећи |
30 динара по килограму 10 динара по килограму |
2. разред (мали кућни апарати): усисивачи, пегле, тостери, фритезе, апарати за кафу, електрични ножеви, апарати за бријање, уређаји за мерење |
60 динара по килограму |
3. разред (информатичка опрема и уређаји за телекомуникацију): рачунари, лаптопови, штампачи, апарати за фотокопирање, електричне писаће машине, дигитрони, факсови, бежични телефони, мобилни телефони монитори |
60 динара по килограму 90 динара по килограму |
4. разред (опрема за разоноду): аудио уређаји, телевизори, камере, видео рекордери |
60 динара по килограму |
5. разред (опрема за осветљење): флуоресцентне светиљке, равне флуоресцентне светиљке сијалице са жарећом нити |
40 динара по килограму 140 динара по килограму |
6. разред (електрични и електронски алати): бушилице, тостери, шиваће машине, опрема за млевење, бушење, полирање, сечење и обраду дрвета и метала, алати за баштенске послове |
50 динара по килограму |
7. разред (играчке и опрема за рекреацију и спорт): електрични возови, видео игре, ручне конзоле за видео игре, спортска опрема са електричним компонентама |
40 динара по килограму |
8. разред медицински помоћни уређаји |
75 динара по килограму |
9. разред инструменти за праћење и видео надзор |
100 динара по килограму |
10. разред аутомати за топле напитке, за лименке, банкомати |
100 динара по килограму |
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.