Чије је Бијенале на Цетињу
Подгорица– У Црној Гори нико неће ни помислити да учини било шта у вези Цетињског бијенала што би нарушило статус и углед принца Николе Петровића Његоша, као утемељивача једне од најзначајнијих културних манифестација на овим просторима, пише у данашњем реаговању Министарства културе Црне Горе, поводом изјава принца Николе Петровића да се именовањем Марине Абрамовић на чело бијенала доводе у питање принчева ауторска права.
Принц Никола Петровић Његош поручио је, посредством реаговања које је проследила Тања Туркин Спичановић, његова заступница, као што смо известили на овим странама, да нико, без његовог знања, Цетињско бијенале не може предати неком другом и да је одлука црногорског министра културе Бранислава Мићуновића да уметница перформанса Марина Абрамовић обнови Цетињско бијенале, „још један бескрупулозан акт против Николе Петровића Његоша”, као и „недостојан однос према црногорској династији”.
Министарство културе сугерише како би „било добро да се Спичановићева информише детаљно, јер су црногорски и регионални медији прецизно пренели изјаву Мићуновића о обнови Цетињског бијенала, према којој су министар и Абрамовићева, са најбољим намерама, разговарали о иницијативи да бијенале буде обновљено 2013. године”.
„Такође, нико од саговорника није ни помислио да на било који начин занемари утемељивача Цетињског бијенала принца Николу Петровића”, тврде у Министарству.
У саопштењу за јавност прецизира се Мићуновићева изјава коју су пренели неки медији, а гласи: „Уз подршку утемељивача бијенала принца Николе Петровића, стараћемо се да обновимо Цетињско бијенале”. Уколико Туркин Спичановић није обавештена, министар Мићуновић је још пре више од годину у телефонском разговору упознао принца Николу са идејом да бијенале буде обновљено”.
Посебно се наглашава да би, „као овлашћена заступница, Туркин Спичановић требало пажљивије да преиспита формално-правне оквире за своје тезе о ’укидању ауторства’ и европској пракси везаној за ауторска права”.
Црна Гора се посебно пажљиво односи према династији Петровић Његош, њеној историјској улози и значају, али и према њеним потомцима што ће бити исказано и у форми Закона о династији Петровић Његош, који је у изради и „којим ће Црна Гора на најбољи начин формализовати дубоко поштовање и уважавање славне владарске куће, оно што је вековима утемељено у црногорском народу”.
„Захваљујући дугогодишњем пријатељству министра Мићуновића и принца Николе, заснованом на обостраном уважавању, свака даља комуникација одвијаће се директно, ван медија и без заступника било које врсте”, поручили су из Министарства. „То је једини начин да се слични покушаји манипулације убудуће избегну. Црна Гора и њен принц то дугују једно другом”.
Принц Никола Петровић, одговарајући на саопштење Министарства културе о бијеналу, поручио је да није примио никакав предлог за обнављање Цетињског бијенала, а да је саопштење које је раније упућено о томе његово и да га је његова заступница Тања Туркин Спичановић само проследила.
„Потврђујем да нисам примио никакав предлог за обнављање бијенала. Подсећам на мој став да не желим да учествујем у било каквој јавној акцији у Црној Гори, ни да будем предмет било какве јавне иницијативе све док се не изнађе праведно решење за статус династије”, навео је у обраћању јавности принц Никола Петровић.
Без обзира на понуду министра културе за личном комуникацијом, принц Никола Петровић молио је министре задужене за предмет династије Петровић и наставак преговора започетих 2004. године да „наставе комуникацију писменим путем преко мог овлашћеног заступника, односно Спичановићеве, како би се избегле све могућности неспоразума вербалне комуникације”.
Новица Ђурић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.