Гости бирају „брзи“ одмор
Врњачка Бања – У врњачким хотелима и приватним вилама тренутно борави 8.526 регистрованих гостију, што је исто као и прошле године у овом периоду и ,,било би добро, како каже Горан Каравесовић, референт за маркетинг у туристичкој организацији, да се тај ниво одржи до краја лета”.
– Не знам шта би више могло да се осмисли, јер цене су стварно примамљиве. Крећу се од 1.260 динара у хотелима „Железничар” и „Променада” до 4.800 динара у ексклузивним, мањим објектима, који су углавном увек попуњени. У ванпансионској потрошњи, такође, као прошле године: кафа око 50, пиво 100, као и жестока алкохолна пића...
Пица је од 300 до 400 динара, а комплет туристички ручак стаје 350 динара – објашњава Каравесовић.
Што се смештаја тиче, у Врњачкој Бањи су у „тренду” мањи хотели па је десетак нових отворено од прошле године. Ту је госту лакше угодити, рецимо, у њиховим мини-кухињама свакоме се оброци спремају понаособ и у време кад то пожели... Сви ти објекти су добро опремљени, рецимо сваки поседује сопствени велнес центар... Полупансион у трокреветној соби кошта од 1.600 до 3.300 динара, а у понуди су и аранжмани за „дубље” џепове, попут смештаја и исхране у резиденцијалним условима, што се плаћа од пет до десет хиљада дневно.
Ту је могућа и „савремена” врста одмора, такозвани продужени викенд. Јер, нико се више у бањама не одмара и лечи по 21 дан као некада у време такозваног синдикалног туризма. О понуди за тај „брзи” одмор и опоравак говоре и сами називи програма које, примера ради, нуди специјализована болница „Меркур” попут ,,дијагностике за пет дана”, односно провере комплетног здравственог стања у том периоду, краткотрајна школа дијабетеса, затим „менаџерски програм опоравка”, програм против гојазности назван „за ваше најбоље године” или, уз помоћ стоматолога, програм „осмех на дар”...
У Врњачкој Бањи госту нуде и разгледање места и околине из ваздуха и са земље, односно из „пајпер” авиона, параглајдинга, затим уз вожњу кроз бањске паркове популарним возићем или изнајмљеним бициклом четвороточкашем званим „рикша”. Вожња авионом стаје хиљаду динара на сат по особи, цена карте за бањски воз је сто динара, изнајмљивање бицикла 300 динара на сат, а вожња параглајдингом три хиљаде динара. За бањске госте организује се и рафтинг низ Ибар који кошта 4.000 динара по особи.
Недавно је у Врњачкој Бањи одржан карневал и било је дуж главне бањске улице „лудорија”, разних плесних група, мађионичара, гутача ватре, витезова, музичара...
Сада су на реду „озбиљнија” културна и забавна збивања, попут неколико концерата, позоришних представа, изложби, разних такмичења... Овде, ускоро стижу и „филмаџије”, јер се Фестивал филмског сценарија одржава од 10. до 14 августа.
Тако, упркос свему, ипак се стиче утисак да Врњачка Бања успева да очува давно стечену привлачност којој нису одолели ни краљеви, генерали, амбасадори, књижевници, научници… Уосталом, овде су се лечили и римски легионари, а и срески начелник Павле Мутавџић од „отока црне џигерице”, па је после излечења све учинио да се 1862. године оснује „Фундаторско друштво кисело вруће воде” и да још 1869. године у Врњцима буде отворена прва туристичка сезона.
Мирољуб Дугалић
-------------------------------------------------------------------------
Полупразне Матарушка и Богутовачка бања
Овог лета знатно је мање гостију у Матарушкој и Богутовачкој бањи. Тек трећина капацитета хотела „Термал”, односно „Минерал” је попуњено иако цена пуног пансиона по особи износи од 1.700 до 2.000 динара уз могућност одложеног плаћања.
– Обновили смо и део опреме у лечилишту, као никад раније средили смо паркове, али је једини разлог смањеном интересовању туриста пад потрошачке моћи код грађана – каже за „Политику” Славољуб Чубрић, директор лечилишта у овим бањама.
Иначе, приватизација хотела, вила и објеката лечилишта у обе бање је одложена после бројних али неуспелих покушаја.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.