Примедбе потрошача стигле у скупштину
Представници водећих организација за заштиту потрошача јуче су народним посланицима и скупштинским одборима предочили примедбе на Предлог закона о заштити потрошача о којем ће Парламент ускоро започети расправу.
Они очекују да ће њихове замерке посланици у облику амандмана поднети Парламенту како би се избрисана Директива о потрошачким кредитима вратила у предлог овог прописа на који се чека више од две године.
– Ми не можемо да шаљемо амандмане, то могу посланици и посланичке групе. Зато би наш амандман о враћању Директиве о потрошачким кредитима у закон требало да поднесе посланик Александра Јерков – рекао је Зоран Николић, потпредседник Националне организације потрошача Србије (НОПС).
Чини се да у организацијама потрошача мало верују најавама министра трговине, који је јуче на састанку у Одбору за трговину и туризам, обећао да ће област потрошачких кредита сигурно бити регулисана другим прописима.
– Нови Закон о заштити потрошача ступиће на снагу 1. јануара 2011. године, а министар нам је рекао да ће у исто време на снагу да ступи и пропис који припрема Народна банка Србије и који ће обрадити проблематику потрошачких кредита. Пред свима на Одбору за трговину обећао је и да ће, уколико не буде тако, већ четвртог или петог јануара предложити Скупштини да се закон допуни и у њега убаци Директива о потрошачким кредитима – објаснио је Николић,.
Замерке на предлог закона, а за које очекују да ће постати амандмани, посланицима је предала и Асоцијација потрошача Србије (АПОС).
– Свим посланичким групама смо уручили предлоге амандмана, а наш представник је био и на Одбору за европске интеграције. Предали смо их и Одбору за трговину. Предочили смо посланицима наше виђење предлога закона и надамо се да ће се преко амандмана наши предлози наћи у закону – рекла је Едина Попов, председница АПОС-а.
– Предложили смо и да се у овај пропис убаци поглавље које се односи на услуге од посебног економског интереса, какве су плин, струја, телекомуникације и комуналије. Предлажемо да представници организација потрошача буду у надзорним телима, попут РАТЕЛ-а, али и у телима за рекламацију у тим службама. Тако је у Хрватској – рекла је Едина Попов.
Она сматра и да би посете скупштинским одборима требало да буду чешће.
– Ишли смо да убедимо Скупштину да би на састанке одбора требало да позивају и организације потрошача. У Хрватској и Словенији они седе у тим телима. Јер, није једино овај закон оно што нас занима. Интересовали су нас и Закон о саобраћају и прописи о храни, али нико нас до сада није звао – објаснила је председница АПОС-а.
Уколико предлози НОПС-а и АПОС-а не буду прихваћени и народни посланици не поднесу амандмане ових организација, потрошачи ће, када је о Директиви о потрошачким кредитима реч, изгубити много. Неће бити могућности једностраног раскида уговора о кредиту у корист грађана и то у року од 14 дана, без обавезе плаћања накнаде и навођења разлога такве одлуке. Уклоњена је и општа обавеза даваоца кредита да потрошачу пружи савет о томе да ли тражени, односно понуђени кредит одговара његовим потребама и имовном стању и да га обавести о битним обележјима одређеног кредита и његовом значају за потрошача.
С. Деспотовић
----------------------------------------------
НБС: Предлог закона до краја октобра
Народна банка Србије саопштила је јуче да би до краја октобра требало да буде завршен Предлог нацрта закона о заштити корисника банкарских услуга, који ће обухватити и потрошачке кредите.
Како се прецизира, НБС је у договору са Министарством трговине изузела део о потрошачким кредитима из нацрта закона о заштити потрошача, због специфичности кредита и других банкарских услуга.
Договорено је да се банкарске услуге, укључујући и кредите грађанима, уреде на целовит и систематичан начин у складу са Директивама ЕУ и међународним принципима добре банкарске праксе.
У складу са тим, нови закон, чија је припрема у току, имаће за циљ унапређење добре пословне праксе и фер односа према клијентима, као једног од кључних елемената за даље јачање поверења, а тиме и развој банкарског сектора, навела је НБС.
Нацрт Предлога закона о заштити корисника банкарских услуга биће спреман за јавну расправу током новембра ове године, наводи се у саопштењу Народне банке Србије.
Бета
----------------------------------------------
Нови закон до краја октобра
Слободан Милосављевић , министар трговине и услуга, изјавио је јуче за „Политику” да ће до краја октобра бити завршен Закон о заштити корисника банкарских услуга који би требало да ступи на снагу 1. јануара следеће године када и Закон о заштити потрошача.– Тврдим да ће у овом закону бити обезбеђена комплетна заштита потрошача коју предвиђа и Директива о потрошачким кредитима, ако не и боља – рекао је министар трговине и поновио да је одлука да се Директива изузме из Предлога закона о заштити потрошача донета на препоруку НБС.
Он тврди да је бојазан Народне банке Србије да би без посебног закона и свеобухватне заштите и контроле могло доћи до презадуживања грађана потпуно оправдана и да је подржава. Сада када стиже нов закон који ће потрошаче заштити и у овој области, нема разлога за бригу, додао је Милосављевић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.