Епидемија колере на Хаитију
Према извештајима агенција
Порт-о-Пренс, Монтро – Први пут у последњих 100 година, епидемија колере избила је на Хаитију: скоро 2.700 људи је заражено, док је 208 умрло од смртоносне бактеријске болести, известила је Светска здарвствена организација.
Петоро заражених колером умрло је у главном граду Порт-о-Пренсу: медицински експерти страхују од даљег ширења болести по нехигијенским камповима око престонице, где се након разорног потреса 12. јануара ( тада је погинуло 300.000 људи), присилно сместило неколико стотина хиљада људи.
Међу оболелима од колере је и 50 робијаша у затвору у Миребелу, северно од главног града који се налази на југу острва.
„Уколико епидемија стигне до Порт-о-Пренса, где деца и породице живе у нехигијенским условима у претрпаним камповима, резултати могу бити катастрофални”, изјавила је лекарка Естрела Серано из организације „Визија света”.
У међувремену, министарка иностраних послова Хаитија Мари Мишел Ри тврди да је колера обуздана на северу острва где су крајем прошле седмцие регистровани први случајеви обољења, јавља АФП.
„Ширење смртоносне болести заустављено је у региону Артибонит на северу и у централном делу острва. Петоро умрлих од колере у Порт-о-Пренсу допутовали су већ заражени са севера у главни град, али болест није регистрована међу житељима престонице”, истакла је Мишел Ри на Конференцији франкофонских земаља у Монтреу.
Упркос порасту броја оболелих од колере током викенда, државна граница Хаитија и Доминиканске Републике била је јуче отворена. Светска здравствена организација је саопштила да хуманитарне организације и влада угроженом становништву хитно достављају медицинске и друге залихе, укључујући 10.000 кутија с пречишћеном водом.
Портпаролка канцеларије Уједињених нација за координацију хуманитарних послова Имоџен Вол изјавила је да додатни проблем представља то што оболеле особе и посмртни остаци жртава нису довољно изоловани у клиникама. Болнице у бројним местима на Хаитију су током викенда апеловале на додатну помоћ у лековима и санитетској опреми: најугроженије су приградске фавеле око места Сен Марк, Гонкалвес, Лашапел... услед мањка болничких лежаја оболели од колере леже на травњаку испред клиника, упозоравају агенције с лица места.
Медицинске службе Хаитија указују да иако број регистрованих случајева оболелих од колере расте, темпо нових случајеве заразе је спорији него претходних дана, преноси Би-Би-Си.
Канадски премијер Стефан Харпер је на Конференцији у Монтреу најавио је нову помоћ франкофонских земаља Хаитију.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.