„Југославија” и „Париз” чекају обнову
Краљево – Највећа неизвесност у санацији штете после земљотреса у Краљеву постоји када су у питању разни пословни објекти. Међу њима је знатан број и старих зграда које су, као културно добро, заштићене па закон налаже а стручњаци траже очување аутентичности. Поједини власници, вођени рачуницом, најрадије би да их руше и из темеља подигну, како се то у шали каже, „још лепше и старије“.
Краљевчани су посебно заинтересовани за два објекта у самом центру града, некадашњи хотел и ресторан „Париз“ и „Југославију“. Оба објекта, први стар око 120 година а други скоро пола века млађи, у земљотресу су тешко оштећена па је још катанац на њиховим вратима. Стога су све учесталије гласине о рушењу ових зграда, на шта нам стручњаци овдашњег Завода за заштиту споменика објашњавају да су обе проглашене културним добром амбијенталне целине Стара чаршија и да нема говора о рушењу.
Наиме, „Париз“ је саграђен још 1881. а „Југославија“ 1932. године и, уз архитектонску вредност, од старијих на млађе се овде преносе сећања на то време прерастања чаршије на Ибру у модеран град. Хотел „Париз“ су подигли угледни краљевачки трговци и дали га као залог „Првој краљевској занатској штедионици“. Та банка је после изнајмљивала зграду искусним угоститељима тако да је „Париз“ био место окупљања прве краљевачке аристократије. У њему су се, како у књизи „Краљевачке кафане“ пише др Милан Матијевић, справљала јела домаће и француске кухиње. Ту су се одржавали балови, прве биоскопске представе... Собе на спрату користили су домаћи пословни људи, али и они из Француске, Грчке, Аустрије.
„Југославија“ је саграђена касније али је, такође, то било место окупљања и забаве отмене краљевачке господе. После рата, у оба објекта угоститељска делатност је настављена, били су то ресторани у саставу угоститељског предузећа „Србија“ које је сада, односно после недавне приватизације, у власништву београдске фирме „Мирамар“.
– Због обнове оба објекта још у новембру смо затражили услове градње од Завода за заштиту споменика културе. Нисмо их још добили, колико знам они раде и неки пројекат. Ми пројекат нисмо наручили, а када то добијемо, не знам, зависи од много фактора да ли ћемо га прихватити, односно и да ли нам одговара таква санација. Иначе, ове зграде, после неколико рестаурација, сада нису у оном првом, аутентичном спољашњем изгледу... – каже Горан Џодан, директор АД „Србија“ у Краљеву.
У Заводу за заштиту споменика културе од директорке Гордане Тошић дознајемо да ће стручњаци овог и њихове колеге из других завода граду поклонити конзерваторске пројекте санације за ове две и неколико других зграда. У овој установи још додају „да се мора поступати према тим пројектима а свака измена, чак и да није било земљотреса, подразумева стручну процену и спровођење посебне законске процедуре“.
Тако, пројекти санације биће ускоро спремни, али за сада нико не зна, па ни власници, када ће почети реализација, односно радови на обнови „Париза“ и „Југославије“.
М. Дугалић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.