Поклон за Народни музеј
Посетиоци изложбе „Поклон-збирка Драгослава Дамњановића”, која ће у суботу у 12 сати у Музеју историје Југославије бити отворена перформансом Радомира Дамњановића Дамњана (иначе брата дародавца збирке, чија дела чине две трећине колекције) биће у прилици да се упознају са разноврсном уметничком продукцијом друге половине 20. века како домаћих тако и неколицине страних уметника. Дела из ове збирке, која је дародавац, према сопственим речима, после деценијског размишљања поклонио Народном музеју у Београду као најеминентнијој установи тога типа, припадају како конвенционалним уметничким медијима (сликарство, графика, цртеж, скулптура) тако и оним неконвенционалним, у смислу проширеног појма уметничке креације.
Драгослав Дамњановић, који се ликовно формирао и развијао уз себи по свему блиског брата Радомира Дамњана, чији је индиректан утицај присутан у профилисању колекције, правник је по образовању и запослењу а сакупљао је дела уметника чија се делатност одвијала у Београду, Милану, Загребу, Паризу, Лондону, Токију или неком другом граду.
– Ова колекција дубоко је лична, настајала је годинама, али тек данас, овако изложена, има посебну вредност. Пошто живимо у времену када се приоритети тешко препознају, она на један похвалан начин говори о нашој култури и народу – рекао је Дамњановић, који се, како каже Татјана Цвјетићанин, директор Народног музеја, овим гестом сврстао међу сва она позната имена која су својим даривањем учествовала у стварању збирке ове националне институције.
Збирка ће се први пут појавити пред нашом публиком и броји 222 рада – реч је о 42 аутора, од којих је 26 са бивших југословенских простора и 16 иностраних, углавном италијанских уметника. Са укупно 142 Дамњанова остварења, Народни музеј је добио највећу и по избору радова најзначајнију збирку његових радова, уз имена као што су: Недељко Гвозденовић, Марко Челебоновић, Јулије Книфер, Урош Тошковић, Бранко Миљуш, Радомир Рељић, Нивес Кавурић-Куртовић, Душан Оташевић, Драгош Калајић, Живко Марушич, Деан Јокановић Тоумин, Циле Маринковић, Горан Косановић, Марина Абрамовић. Инострани део колекције чини шест дела италијанских уметника различитих генерација, насталих у распону од четрдесет година, од 1966. до 2005. године. Део збирке у вези је са активностима „Студија 16/е” из Торина, чији су оснивачи били италијански уметници Санто Леонардо, Марио Тоци, Давиде Весио и Пиетро Кацола и представља радове који су проистекли из активности уметника у овом простору између 1975. и 1985. године, уз ствараоце који нису непосредно са галеријом били повезани али су јој сродни. Такође, у контексту мејл-арта, колекција садржи и дела Едуарда Ароја, Сезара, Луиђија Онтанија, Фернанда де Филипија и других.
Због своје комплексности, стручне музеолошке обраде и одговарајуће заштите дела, ова поклон-збирка чува се у пет различитих музејских колекција, чији су кустоси уједно и аутори каталога и изложбе. Поставка ће бити доступна јавности до 29. маја, а током трајања изложбе биће организована стручна вођења и радионице.
М. Димитријевић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.