Попис по највишим међународним стандардима
Иако с државама у којима не буде спроведен попис становништва неће бити могуће отпочињање преговора о придруживању ЕУ, најсложенија статистичка операција која се спроводи у земљама бивше СФРЈ не пролази без политичких полемика. Ово је само један од закључака јучерашњег Танјуговог округлог стола „Попис становништва – Србија и регион”, уз констатацију да је питање које се тиче етничких обележја на различите начине третирано међу суседима.
Тако је директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић истакао да ће на попису становништва у Србији, који ће бити организован у октобру, питања националне припадности, матерњег језика и вероисповести бити отворена и да ће грађанин моћи да се изјасни како жели.
Вукмировић је рекао да ће се ти подаци користити искључиво у статистичке сврхе, али да тај највиши међународни стандард који је усвојила Србија нису пратиле све земље у окружењу.
– У Хрватској је питање националне припадности тако организовано да постоје два поља. На једном пише Хрват, а друго је празно, што је дозвољено, али није највиши стандард – прецизирао је Вукмировић, позивајући све грађане Србије да се изјасне слободно, без страха, на питања о етничким обележјима.
Говорећи о значају пописа за евроинтеграције, амбасадор делегације Европске комисије у Београду Венсан Дежер је указао да су резултати пописа који ће бити спроведен у региону важни јер ће, после 10 година, дати слику социјалног и економског стања.
– То је важно за ЕУ јер управо на основу тих података Унија одређује своју политику. Брисел чини све да се питање пописа у региону не политизује. Очи ЕУ су упрте у тај процес и Унија ће давати одређене сугестије свуда где буде приметила неправилности – констатовао је Дежер.
Он је подсетио да се попис у свих 27 држава чланица ЕУ спроводи на потпуно исти начин, као и да ће све земље које желе да уђу у ЕУ морати да прихвате те стандарде.
– У Србији ће попис почети 30. септембра, а ЕУ је за то издвојила 20 милиона евра – навео је Дежер, указавши да је с Владом Србије договорено да се попис на северу Косова и Метохије обави уз помоћ Канцеларије УН за пројектне услуге (УНОПС).
Први прелиминарни резултати пописа у Србији биће познати 15. новембра, а крајњи подаци објављиваће се сукцесивно током 2012. и 2013. године. Новине у попису су подаци о ванбрачним заједницама, али и о истополним – уколико грађани желе да се изјасне. Тражиће се и подаци о компјутерској писмености, инвалидитету, миграцијама, радној активности.
А. Апостоловски
-----------------------------------------------------------
Зашто није дошао амбасадор Црне Горе
Као илустрација комешања регионалних страсти, оцењено је одсуство позваних амбасадора Црне Горе, Хрватске и БиХ. Они су позвани на дебату, али нису дошли у зграду Танјуга. Амбасадор Црне Горе Игор Јововић је Танјугу посао писмо у ком је, између осталог, навео да „организовање округлог стола усред пописа у Хрватској и Црној Гори, чији резултати још нису познати, па се и не могу анализирати, може имати само негативне импликације и поруке у атмосфери у којој је један статистички посао већ исполитизован и злоупотребљава се на разним нивоима медијске комуникације”. У Танјугу не доводе у питање право амбасадора на процену о исходу ове дебате, али истичу да је округли сто организован искључиво из професионалних разлога.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.