Тадић на комеморацији у Јадовном
У подвелебитском селу Јадовно, у Хрватској, јуче је одржана комеморација поводом 70 година од страдања Срба, Јевереја и Рома у Другом светском рату, којој је присуствовао и председник Србије Борис Тадић. Како је пренео Танјуг, Тадић је рекао да је почаствован што има прилику да први пут као председник Србије ода почаст жртвама злочина који никада нико не сме да заборави.
„На десетине хиљада људи убијено је овде само зато што су имали свој идентитет, име, уверењу, веру. То никада нико не сме да заборави. Недужне жртве заслужују наше сећање, како данас тако и сваке следеће године, како овде тако и на Пагу и у Јасеновцу”, рекао је Тадић. Он је подсетио да су политичке идеје које воде страдањима оживљене и у новијој историји.
„Свестан сам тих страдања, али не само српског народа, већ и хрватског и осталих”, нагласио је Тадић и додао да је важно да се допринесе да се једном за свагда томе стане на пут. Он је рекао да заступа политику сећања која Србију и Хрватску неће сукобљавати и делити, већ ће омогућити да живимо у миру, толеранцији и осуди злочина, као људи, једни поред других.
„Да бисмо тако живели, као Французи и Немци данас, потребан је трајан мир и разумевање заједничке историје. Србија и Хрватска имају посебну одговорност према жртвама и посебну улогу на европском простору. Имају мисију да свима упуте исту поруку”, рекао је Тадић.
Председник Србије је нагласиода се залаже за успостављање обавезе за све земље бивше СФРЈ за стварање меморијалних комплекса који ће омогућити да се људи сећају жртава као и да се брину за све оне који још нису поменути.
Тадић је такође навео да на овом месту одаје поштовање антифашистичкој борби бившег хрватског председника Месића и садашњег Јосиповића и да подржава антифашистичку Хрватску.
Председник Србије је по доласку у Јадовно присуствовао парастосу поред Шаранове јаме, једне од 33 јаме у оквиру овог логора, у којима су убијане невине жртве. Он је такође положио венац на споменик страдалима, који је обновљен пошто је пре двадесет година био девастиран.
Председник Србије положио је венац на споменик страдалима (Фото Танјуг)
Комеморацији су присуствовали Весна Пусић, председница Националног одбора Сабора задужена за евроинтеграције и председница Хрватске народне странке, хрватски министар културе Јасен Месић, председник СНВ-аМилорад Пуповац, као и Слободан Узелац,потпредседник Владе Хрватске. Присуствовали су и председник Савеза антифашистичких бораца и антифашиста Хрватске (САБА) Ратко Маричић, секретар Светске уније Макаби Макаб Карасе и Душан Басташић, председник удружења „Јадовно 1941” из Бањалуке.
Председник Хрватске Иво Јосиповић није се одазвао позиву СНВ-а, као организатор,а да присуствује комеморацији. У делу хрватске јавности посета председника Србије Бориса Тадића Јадовном тумачи се као својеврсна провокација, а недолазак председника Хрватске Иве Јосиповића на комеморацију заједно са српским колегом као доказ захлађења односа.
У Јадовну је од маја до августа 1941. године, за 132 дана постојања логора, убијено више од 40.000 људи, од којих су 38.000 Срби. Јадовно је, уз Јасеновац, било највеће усташко губилиште у Другом светском рату. Шаранова јама је само једна од 32 јаме на Велебиту у које су бацане жртве логора који је имао своје испоставе и у заливима Метајна и Слана на острву Пагу, где су лешеви жена и деце бацани у море.
-----------------------------------------------------------
Овде су ми убијени деда и његов брат
Заједно с председником Србије у Јадовну је пошту страдалима одала и његова мајка, Невенка Тадић, чији је отац Страхиња Кићановић једна од жртава логора смрти Јадовно.
Упитан како је лично доживео долазак у Јадовно, председник Србије је рекао да му је веома тешко да буде овде на овом месту. „Овде су ми убијени деда и његов рођени брат. Ту сам с мајком, а њена сестра није имала снаге да дође и то вам довољно говори колико је тешко доћи овде”, рекао је Тадић.
Никада нисам рекао да се током „Олује” догодио геноцид
На питање једног од хрватских новинара да прокометарише то што је изјавио да је током акције хрватских снага „Олуја” почињен геноцид, Тадић је одговорио да то никада није рекао. „Никада нисам рекао да се током ’Олује’ догодио геноцид. С том речју се не игра. Та реч, геноцид, подразумева посебну одговороност и питање да ли се негде догодио геноцид или не, јесте питање за судије и историчаре, а председници треба да се клоне таквих квалификација.”
Односи с Јосиповићем нису погоршани
Председник Србије демантовао је да су његови односи с хрватским председником Ивом Јосиповићем погоршани. „Ја сам честитао Иви Јосиповићу Дан државности и то што је Хрватска практично завршила преговор са ЕУ, а он мени на ономе што смо ми учинили у борби против организованог криминала и сарадње с Трибуналом и изразио очекивања да ћемо и ми ускоро почети преговоре са Европском унијом”, рекао је Тадић.
На инсистирање хрватских новинара да објасни зашто ипак није био на прослави дана државности Хрватске у суботу, Тадић је рекао: „Не придајем значај томе сто јуче нисам био у Хрватској. То су ствари које потпадају под протокол Хрватске и ако нисам био тамо, то не ремети наше односе”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.