Дизел поцрвенео од фалсификата
Возачи који ових дана у своје резервоаре сипају дизел Д2 можда и не знају да су заправо наточили лож „екстра лако” уље европског квалитета, које се, осим по црвеној боји, ни по чему не разликује од дизела. Осим што крше закон, јер је лож уље по свим прописима намењено искључиво за грејање, продавци на пумпама на овај начин закидају држави акцизе од око 37 динара по литру дизела, будући да акциза на лож не постоји.
Возачи на пумпама плаћају лож уље као да је дизел Д2 – око 120 до 125 динара по литру у зависности од места. Ова ујдурма добро дође и увозницима за добру зараду, јер за сада нема никакве контроле.
Први знак да се на тржишту дизела Д2 нешто чудно дешава био је осетан пад промета и то у време жетве када се највише троши, потврђују у Удружењу нафтних компанија Србије. Није требало пуно времена да се дозна прави разлог – повећан увоз лож уља, који је од почетка године на слободном режиму увоза. До отварања нафтног тржишта Србије увоз лож уља био је забрањен, па је немогуће упоредити да ли је промет повећан у односу на прошлу годину.
Управо због овог поремећаја и нелојалне конкуренције удружење је затражило од Министарства трговине да нешто преузме. Одговор, кажу, још чекају.
Љубинко Савић, самостални саветник у Привредној комори Србије, потврђује за „Политику” да је упознат са целом причом, додајући да је у последња три месеца у Србију увезено око 2.000 тона лож уља (два милиона литара), те да се тај нешто већи увоз поклапа са тренутком изједначавања акциза на домаћи и увозни евродизел.
Он каже да правилником није забрањен увоз лож уља „л” као што је случај са дизелом Д2, што су они који се дуго баве овим послом искористили да га слободно увозе и на пумпама точе као погонско гориво, односно Д2, а да при том не плаћају акцизу.
Како би се стално на пут даљој замени лож уља за дизел убудуће би морало да се поведе рачуна о томе где завршавају увезене количине лож уља. Тим пре што је раније постојало правило да купац мора да достави потврду да ће лож уље бити коришћено за нафтарице, односно за грејање. Данас тога више нема, подсећа Савић и наглашава да лож уље, искључиво мора да се користи за производњу топлотне енергије, односно за грејање, а никако као погонско гориво.
Упитан како возачи на пумпама могу да примете да су обманути и да плаћају робу која је много јефтинија од оне по којој га точе, (бар за износ акциза од 37 динара), Савић каже, да је то могуће учинити уколико се лож уље сипа у канистре, па се препозна по црвеној боји. Дизел је иначе жут. Он каже да без заједничке акције тржишне инспекције, Управе царина и Министарства финансија не треба очекивати да ће овај проблем бити решен, већ напротив, постати много озбиљнији.
Нелојална конкуренција ће додатно погодити оне који стварно продају Д2, а држава ће због даљег пада промета дизела схватити да има мањак у буџету за износ акцизе. То су више него довољни разлози да се овој појави стане на пут, док је још време, апелује Савић.
Јасна Петровић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.