Малинари траже и субвенције и већу цену
Ариље– Киснули су јуче заједно малинари и полицајци на барикади, која их дели код Вирова, на излазу из Ариља путем ка Пожеги. Мирно је, али свако на својим положајима стоји: малинари не одустају од протеста, покушавајући да у преговорима дођу до испуњења захтева за вишом ценом, а полиција не мрда стално држећи на оку колону трактора да случајно одавде не крене ка Пожеги.
Ни нови, прексиноћ одржани преговори с представницима Министарства пољопривреде, нису дали резултат. Зато се, у жељи да припомогне, јуче састала Скупштина општине Ариље и одборничким јединством усагласила апел за помоћ, упућен Влади Србије. На владу Ариљци апелују, зарад решавања садашње ситуације око протеста, да размотри могућност давања субвенција произвођачима малина од 20 динара на сваки килограм извезеног воћа због садашње овако ниске цене.
– Држави Србији малина доноси велики девизни приход, у ариљском крају, који је центар ове производње. Минимум 5.000 домаћинстава бави се тим послом, а у сезони посао овде нађе неколико хиљада берача из других општина. Зато апелујемо на субвенције, и то једнократно, за ову годину. Што се тиче ових протеста, Министарство пољопривреде, чији су представници ових дана стално на терену, заједно с локалном влашћу предузима велике напоре да се нађе решење. Подсећам да смо недавно, приликом разговора са овдашњим хладњачарима, постигли резултат тако што је откупна цена са 80 повећана на 90 динара – каже за „Политику” Мирјана Авакумовић, председница општине Ариље.
Али од свих тих напора, како сада ствари стоје, нема много вајде, јер су малинари, уморни од даноноћног боравка у тракторима на путу, све нестрпљивији да се нешто промени. Годи им овај апел општине да им се дају државне субвенције на малине, али не одустају ни од првобитних захтева за 126 динара по килограму, па ни од одласка у Београд.
Потпредседник „Виламета” Душко Ненадић овако то тумачи: – Очекујемо тих 20 динара субвенција, што цену повећава на 110 динара, али тражимо и још 16 додатних динара од трговаца и хладњачара. Хоћемо да држава подржи нас, који јој доносимо чисте девизе, с обзиром на то да је годишњи девизни прилив од малине око 100 милиона евра, и да малину прогласи стратешким производом. Доста је оклевања. Очекујемо да нас до петка пре подне приме премијер и министар пољопривреде, да решимо ове проблеме. Ако то не ураде, крећемо тракторима за Београд – каже он.
Па куда ћете кад полиција чврсто стоји на барикадама, неће ваљда опет бити сукоба, питамо га. – Видећемо, заседаће скупштина „Виламета” па ћемо одлучити. Надамо се да ће се полиција повући – одговара Ненадић.
----------------------------------------------
Министарство нема пара
Пољопривредна политика Србије не предвиђа субвенционисање извоза ниједне културе, па ни малина, изјавио је јуче државни секретар Министарства пољопривреде и трговине Љубиша Димитријевић. „Када би се удовољило захтеву произвођача малине из Ариља, који траже субвенцију од 20 динара по килограму, за тренутни обим производње од 80.000 тона било би потребно 1,6 милијарди динара, односно око 16 милиона евра”, рекао је Димитријевић за агенцију Бета.
Он је истакао да тог новца нема, да је аграрни буџет мали и додао да се „средства из буџета не могу ефикасно користити ако се буду употребила за субвенционисање извоза”.
Димитријевић је истакао да Министарство пољопривреде и трговине не преговара са произвођачима малина, већ да им помаже да се око цене договоре са откупљивачима.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.