Уместо да појефтини, гориво опет скупље
Јучерашње поскупљење горива на пумпамаНафтне индустрије Србије за око динар не мора да буде репер за корекцију цена и на другим домаћим и страним пумпама. Да ли ће прометници одмах од данас кориговати своје ценовнике, пратећи НИС по аутоматизму, зависи само од њих, односно од тога да ли имају деривата на залихама и колико, или морају да их купују по новој, вишој набавној цени код НИС-а.
Будући да цене евродизела иду од 126 код НИС-а до 137 код других, а европремијума од 95 октана, од 135 до 142 динара, тешко је рећи по којој ће се тачно цени и на којој пумпи гориво убудуће точити.
Саша Милеуснић, директор у приватној нафтној компанији Петробарт-АВИА, каже да повећање велепродајне цене код НИС-а за 20 пара није оправдање за поскупљење горива за динар, тако да на пумпама АВИА до корекције неће доћи.
Упитан откуд сад поново поскупљење када смо безмало најскупљи у региону, Милеуснић каже да је цена деривата последње три недеље на светској берзи стално расла – у просеку за око 12 до 17 долара по тони, напомињући да би у овом часу једино евродизел могао да појефтини, али да је због сезонских пољопривредних радова повећана његова тражња, због чега му цена не пада.
У руском Лукоилу потврђују да се очекује поскупљење бензина БМБ-95 за 50 пара, будући да је повећана његова велепродајна цена. Они, међутим, истичу да то није никакво изненађење, већ свакодневно пословање компанија. Осим бензина од 95 октана, сви остали деривати ће се продавати по старим ценама.
Највише цене код Лукоила су и даље на аутопуту, а најниже на градским, сеоским и магистралним правцима. Тако се европремијум БМБ продаје по цени од 137,40 до 139,50 динара по литру, Д-2 – од 125 до 128,90, евродизел Д – од 135,40 до 137,90 и течни нафтни гас ТНГ – од 62,90 до 64,40.
Компаније које се баве велепродајом, за два нафтна деривата, бензин премијум БМБ-95 и дизел Д-2, имају једног добављача, НИС, који практично одређује велепродајне цене. Кодевродизелајеуспостављенаконкуренцијавишерафинеријаизокружења, а велепродајнаценатоггоривазависиодрегионалнепонудеипотражње, каже Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије.
Кретањемалопродајнихценадериватазависи одконкуренције. Топодразумевапотпунулиберализацијутржишта, слободноформирањецена, ригорознуконтролуквалитетагориваисталаннадзор Комисијезазаштитуконкуренције. Једино тако семожегарантоватипуназаштитапотрошача. Управо се за то залаже и Удружење, истиче Мићовић.
Повећање НИС-ових цена у велепродаји за 20 пара, међутим, не би требало да доведе до поскупљења код свих прометника, јер је то симболична корекција, напомиње Мићовић.
Мирослав Велицки, председник Управног одбора Удружења бензинских станица, каже да приватници зависе од велепродаје НИС-а, те да су они само мали извршиоци НИС-ове пословне политике, због чега ће цене деривата на њиховим пумпама бити од данас више у просеку за око динар.
Бобан Атанацковић, председник УО Нафта а. д., био је јуче затечен вешћу о НИС-овим корекцијама цена, додајући да му није јасно како то да бензин поскупљује у Београду, када разлика у цени код бензина иде и до 19 динара по литру у зависности од пумпе, и то чим се изађе из Београда. Значи да може да буде јефтинији.
Од када не постоји прописана максимална малопродајна цена по којој ће се гориво точити на пумпама, тешко је рећи која је цена репер и на којој је пумпи нешто поскупело, а на којој појефтинило, закључује он.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.