Грађани ће легитимисати пописиваче
Када закуца на врата вашег домаћинства, пописивач мора да има видно истакнуту легитимацију са фотографијом, именом и презименом, као и јединствени матични броје грађана, уз потпис и печат пописне комисије. Грађани ће на тај начин моћи да легитимишу пописиваче и тако утврде њихов идентитет. Пописивачи неће бити униформисани, али морају бити пристојно одевени.Мушкарци не смеју носити кратке панталоне, а жене кратке сукње и хаљине, док и једни и други не смеју имати превелике отворе на мајицама и кошуљама.
Ово су само неки детаљи који ће се разматрати на тродневној инструктажи за око 41.000 кандидата за пописиваче, која је почела јуче. Кандидати за пописиваче дужни су да присуствују овој тродневној обуци, током које ће бити организовано и тестирање, на основу кога ће се извршити коначан избора особа које ће ускоро посећивати и пописивати наше домове.
Снежана Лакчевић, начелник одељења за попис становништва подсећа да ће попис становништва започети првог октобра, у осам часова ујутру. Према Закону о попису становништва, попис траје до 15. октобра, с тим да Лакчевићева процењује да ће се попис завршити нешто раније. Пописивачи ће бити плаћени према учинку, односно, према броју исправно попуњених образаца за домаћинство и стан, као и исправно попуњених образаца за свако лице.
– Очекује се да у просеку пописивач заради око 24.000 динара за свој рад – каже Лакчевићева, додајући да ће се пописивачи на обуци упознавати како да користе скицу, односно опис пописног круга, такозвану територијалну јединицу формирану за потребе пописа.
– Процењује се да ће један пописивач извршити пописивање 80 домаћинстава у просеку – напомиње начелница одељења за попис становништва, указујући на које ће све начине пописивачи научитиступати у контакт са домаћинством.
Према речима наше саговорнице, осим уљудног представљања, пописивачи су дужни да покажу своју легитимацију, да се информишу о томе колико лица живи у том стану, као и да сазнају да ли су све особе чланови једног домаћинства, или можда постоје лица која не припадају конкретном домаћинству…
– Кроз три дана, пописивачи ће добити детаљна објашњења и инструкције о томе како да правилно исправљају грешке…Догађаће се, рецимо, да чланови домаћинства не буду код куће, а пописивачи су већ прошли њиховим комшилуком.Пописивач ће тада бити дужан да још неколико пута обиђе стан. Ако после неколико покушаја не оствари контакт, оставља на вратима помоћни образац „П11”, где ће писати да чланови домаћинства буду код куће у заказано време, како би се извршио попис – наглашава Лацковићева.
Грађане свакако занима и како да докажупописивачу колико их има у дому.Морају ли, наиме, сви да буду присутни приликом доласка пописивача и да им при том показују документа – попут личне карте, извода из матичне књиге рођених или ђачке књижице.
Лацковићева одговара да приликом уласка пописивача у дом, не морају да буду присутни сви чланови домаћинства, што би било идеално.
– Грађани који се у том тренутку нађу у домаћинству даваће изјаву, с тим да грађанин може да покаже личну карту и свој матични број, али то и не мора да учини, већ може само да издиктира личне бројеве осталих чланова домаћинства. Дакле, не треба да се показују ни изводи из матичне књиге рођених, ни ђачке књижице – прецизира Снежана Лацковић.
-------------------------------------------------------------------
Лого ЕУ на провидној торбици
– Пописивачи ће носити провидну торбицу чије су ивице плаве, а у њој ће носитипописни материјал. На торбици је пописни лог и знак ЕУ, јер ће део средстава за попис бити финансиран из претприступних фондова ЕУ – објашњава Лакчевићева.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.