Пописано скоро седам милиона становника
У Србији је, закључно са 10.октобром, пописано око6.850.000 становника и 2.960.000 домаћинстава, подаци су Републичког завода за статистику. Пописивачи који раде на територији Санџака, како кажу надлежни, немају никакве проблеме. До сада је у Новом Пазару пописано 80.626 становника, што према новим проценама чини око 82 одсто становништва.
Многи грађани су узнемирени појединим питањима која им постављају пописивачи и питају се зашто су дужни да издиктирају јединствени матични број. Снежана Лакчевић, начелник одељења за попис становништва Републичког завода за статистику, каже да им је овај број неопходан јер на тај начин добијају податке о датуму рођења и полу одређене особе, које лако могу да провере.
– Уколико немамо ЈМБГ, неопходно је уписати барем првих седам цифара које означавају датум рођења те особе. Како би се избегле грешке, пописивачима саветујемо да преписују бројеве из неког документа – каже наша саговорница.
Све особе женског пола старије од 15 година, како каже Лакчевићева, морају да одговоре на питање да ли су икада рађале, али ово питање може бити постављено и млађим девојчицама, јер у појединим категоријама становништва децу рађају тинејџерке од 12, 13 или 14 година.
Пописивачи ће морати да заведу и све умрле становнике који су окончали живот у току пописа, тачније све који су били живи у поноћ 30. септембра, када је званично почело пописивање.
– Информације које пристижу са терена, као и из кол-центра, указују на то да није било примедби ни на једно питање из пописних образаца које би грађани сматрали узнемирујућим – истиче Снежана Лакчевић.
Ипак, многи наши суграђани су, у најмању руку, зачуђени питањима о површини њихове кухиње и постојању купатила.
Надлежни објашњавају да је питање о површини кухиње битно јер се ова просторија, уколико је већа од четири метра квадратна, заводи као засебна соба. Такође, подаци о постојању купатила у стану користе се за утврђивање услова становања грађана.
Тако се млади пописивач Стефан Станојевић (20) није либио да, за рачун службе, са домаћином прихвати метар и премери кухињу, јер нико од присутних није знао тај податак. Стефан потврђује да су многе комшије биле затечене овим питањем, али још више им није било јасно зашто је важно навести место становања мајке у тренутку рођења детета. Ипак, Стефан истиче да нико није одбио да одговори ни на једно питање из упитника и да су му све комшије радо отвориле врата.
– Нисам имао никаквих проблема, као ни моји пријатељи који су радили као пописивачи. Свима нама је ово једно занимљиво искуство – каже овај студент друге године Факултета спорта и физичког васпитања.
Стефан припада чети студената који ових дана „шпартају” престоницом носећи пописивачку торбу и документа са жељом да што пре заврше свој део посла и добију накнаду за труд. Овлашћени је пописивач за месну заједницу Авала град у насељу Ресник, које припада београдској општини Раковица. Свој део посла је, како каже, управо завршио, а остало је само да на позив општинског инспектора поправи евентуалне грешке.
Ј. Попадић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.