Највећи демографски пад у Црној Трави
У Србији је на попису становништва пописано укупно 7.524.164 лица. Директор Завода за статистику Драган Вукмировић проценио је јуче, на конференцији за новинаре, да је од претходног пописа у Србији, број становника мањи за између 250.000 и 350.000.
Вукмировић је рекао да ће се први резултати Пописа становништва, домаћинстава и станова 2011. објавити на конференцији за новинаре 15. новембра ове године.
– Тада ће се знати тачан број пописаних лица, сталних становника, лица у иностранству, уобичајених становника, станова и домаћинстава. Коначни резултати објављиваће се сукцесивно од друге половине 2012. до краја 2013. године – казао је Вукмировић, изражавајући бојазан да ће коначни резултати пописа указати и на чињеницу да у Србији постоје „испражњена насеља”, али да сада не треба спекулисати о њиховом броју.
Он је навео да је у београдском региону пописано 1.718.847 грађана, а у региону Војводине 1.990.739. У региону Шумадије и западне Србије попуњено је 2.138.909 пописница, а у региону јужне и источне Србије 1.675.669.
Начелница одељења за попис становништва Снежана Лакчевић истакла је да су Београд, Нови Сад и Нови Пазар једина места у Србији у којима је пописано више становника него на претходном попису 2002. године, док је број пописаних грађана у односу на 2002. годину највише опао у Црној Трави, где је пописано око 28 одсто становника мање. У Алибунару је број пописаних мањи за око 27 одсто, а у Мајданпеку око 21 одсто. Међу општинама са највишим падом броја пописаних лица су и Бабушница, Житиште, Нова Црња, Сечањ, Оџаци, Ражањ и Рековац.
Међу општинама у којима је ове године пописано више лица него пре девет година је осам београдских општина (Чукарица, Барајево, Земун, Гроцка, Раковица, Палилула, Звездара, и Сурчин).
– У Новом Пазару пописано је 11 одсто становника више, а у Новом Саду 13 одсто – навела је Лакчевић.
Директор Драган Вукмировић је чињеницу да је у Новом Пазару пописано више становништва него 2002. године протумачио као неуспех позива на бојкот пописа међу бошњачким становништвом.
Подсећајући да је албанско становништво на југу Србије бојкотовало попис, Вукмировић је рекао да ће се са правницима консултовати у вези са могућностима да се прекршајно казне грађани који су бојкотовали попис на југу Србије. – Највероватније ћемо нешто урадити, али не знамо кога ћемо пријавити. Још чекамо извештаје општинских комисија са терена. Консултоваћемо правнике – нагласио је Вукмировић, наводећи да је у Прешеву пописано 4.000 становника, иако се процењује да их је укупно око 40.000.
Према његовим речима, свега око сто грађана Србије је одбило да се попише, не рачунајући општине у којима је било позива на бојкот.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.