Пропао уговор са Аустријанцима о откупу малина
БЕОГРАД – Председник Уније малинара Србије Драгиша Терзић изјавио је данас да уговор са аустријском фирмом „CWS best food” неће бити реализован, јер је то удружење обезбедило само 10 одсто уговорене количине малине.
Он је агенцији Бета казао да је уговор предвиђао 50.000 тона малина за извоз, али је Унија малинара Србије обезбедила и са произвођачима потписала уговор за само 5.000 тона тог воћа.
„Ми смо још 1. маја рекли да уговор неће проћи. Испали смо неозбиљни и нисмо успели да обезбедимо ни 10 одсто од уговорене количине малина за извоз”, казао је Терзић.
Према његовим речима, произвођачи малина нису веровали у причу са Аустријанцима, јер су је „разни тајкуни, као и политичка ситуација око избора”, третирали као лажи и међу народ се увукла сумња.
Он је нагласио да су многи који се баве откупом малине тврдили да аустријска фирма не постоји, а када је доказано да постоји, у јавности је почела да кружи прича да малинари не треба да потписују уговоре, јер ће ове године малине бити 40 до 50 одсто мање него 2011. због јаке зиме и великих снегова, као и да ће цена бити око два евра.
„Многи произвођачи малине су зато одустали да потпишу уговоре са Унијом малинара, док они који су то урадили, потписали су само за десети део количине који имају да продају”, казао је Терзић.
Према његовим речима, са аустријском фирмом је Унија малинара Србије покушала да потпише анекс уговора, али ни то није успело, јер је купац тржио да буде бар 25.000 тона малине.
Терзић је нагласио и да у Србији не постоји слободно тржиште малине, већ „има неколико монополиста који су блиски владајућим структурама у Београду и зато цена варира и више 150 одсто”.
Он је казао да је у Србији прошле године род малине био између 67.000 и 75.000 тона, а очекује се да ће ове године бити мање од 50.000 тона.
Терзић, који је и председник Скупштине општине Ариље, најавио је да ће се у петак састати са председницима општина и скупштина Западне Србије и других места где се производи малина на којем ће заједнички затражити да се малина ове године стимулише са 20 центи по килограму.
„Упутићемо хитан допис Министарству пољопривреде и Влади Србије и тражити да производња која обезбеђује око 150 милиона евра девизног прилива сваке године буде стимулисана са 20 центи по килограму”, казао је он.
Терзић је навео и да је произвођачка цена за килограм малине 1,1 евро, а да малина треба да има 30 одсто вишу цену да би у овако интензивној производњи произвођач могао да заради и обнавља производњу.
Бета
Скуп малинара у недељу у Ивањици
ИВАЊИЦА – Удружење малинара „Виламет” из Ивањице организоваће у недељу,17. јуна миран скуп произвођача малина из ове општине и представника удружења из других општина у Србији због неизвесности око откупне цене и тржишта за овогодишњи род малине, рекао је данас Танјугу председник тог удружења Миодраг Богдановић.
„Како се ближи почетак бербе малина, а ми немамо јединствену аконтну цену на територији Репулике решили смо да се окупимо и упутимо поруку да су малинари у Србији јединствени”, нагласио је Богдановић, истакавши да је почетна цена малине коју произвођачи траже 1,21 евро по килограму.
Произвођачи сматрају да ће овогодишњи род малине, због јаке зиме и наглих температурних скокова последњих дана, бити за 40 одсто мањи него прошлогодишњи.
Танјуг
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.