Враћени локали наследницима Габајевих
Агенција за реституцију уручила је јуче решење о враћању имовине у самом центру Београда, национализоване још 1953. године наследницима јеврејске породице Габај. Реч је о три локала која се налазе на углу улица Господар Јевремова и Цара Уроша, саграђених на плацу који је трговац Исак Габај купио давне 1920. године, а потом саградио кућу која и данас постоји. Ово је, како је најавио његов потомак Шамуел Шпинер, који је из Израела у главни град Србије дошао како би преузео поменуто решење, тек први корак.
– Реч је о згради где се осим локала налази и 18 станова који су продати, па се надам да ће измене закона омогућити да уместо обештећења добијемо супституцију. Моја сестра Ирис и ја смо врло задовољни сарадњом са агенцијом и помоћи коју смо добили како би прикупили неопходне папире – казао је за „Политику” Шпинер, по занимању адвокат.
Иако Закон о враћању имовине и обештећењу не предвиђа супституцију, односно да се у оним случајевима, у којима није могуће вратити одузето, на неком другом месту да земљиште као компензација у адекватној вредности, координатор Мреже за реституцију Миле Антић нада се да ће се то променити.
– Прихватањем обештећења, људи се трајно одричу имовине и адекватне накнаде. Верујем да ће доћи до измене закона, јер је и за државу исплативије да да земљиште којег за ове потребе има сасвим довољно. Иначе, враћањем три локала наследницима породице Габај Србија је послала и позитивну поруку, а то је да је право на имовину светиња – казао је Антић уз оцену да је овај догађај нарочито значајан, јер је реч о случају ретких преживелих потомака.
Насупрот Антићу, директор Агенције за реституцију Страхиња Секулић сматра да супституција није могуће и да, осим што је непознаница за закон, држава нема довољно земљишта.
– Источна Немачка је тако вратила само 20 одсто земљишта – рекао је Секулић.
Др Рубенс Фукс, председник Савеза јеврејских општина Србије, казао је да је овај догађај веома значајан и за њих иако они не заступају индивидуалне захтеве.
– Ипак, треба сачекати и видети како ће се даље све одвијати – рекао је др Фукс.
----------------------------------------------
Правду дочекали Лунин син и унуци
Од многобројне породице Габај, Други светски рат преживели су само Луна Аврамовић, кћерка Исака Габаја, и њено двоје деце Александар и Нели. „Када су јој окупирали зграду, молила је да јој дају макар једну собу у којој би живела са децом. Како у томе није успела, отишла је у Израел и прво време провела у шатору. Коначно, нове власти 1953. године национализовале су њену породичну кућу”, подсетио је Миле Антић из Мреже за реституцију. Ипак, правду су дочекали син Александар (74) и унуци Ирис и Шамуел Шпинер, потомци кћерке Нели.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.