Племенита помоћ Кола српских сестара
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Коло српских сестара Бања Лука датира још од давне 1902.године. Први назив овог удружења био је Добротворна задруга Српкиња, а 1923. године преименовано у Коло српских сестара (КСС).
„Рад Кола српских сестара трајао је све до априла 1941.године када му је био забрањен рад тако да после Другог светског рата Коло српских сестара није обнављано све до априла 1991.године, када је рад обновила Српска православна црквена општина Бањалука. Од тада Коло ради под патронатом Српске православне цркве”, казала је нашем листу председница КСС Босиљка Хербез.Она је рекла да је КСС у току ратног периода имало преко 320 чланица, а сада има 50 чланица.
„Обновљено КСС наставља улогу племенитих Српкиња које су ово удружење основале искључиво са милосрдном побудом ради пружања помоћи унесрећеном нашем српском народу који вековима води борбу за опстанак на својим прадедовским огњиштима. Чланице КСС увек су се нашле тамо где је била неопходна помоћ било нашој војсци на линијама фронта, или унесрећеном и протераном српском народу”, истакала је Хербезова.
Она је казала да у свом добротворном раду КСС настоји да негује традицију, духовност, културу, да шири начела доброте и човечности, да пружа материјалну и здравствену помоћ социјално угроженом становништву.
„У данашњим условима рада и опстанка, наше главне активности су брига о старим, болесним и непокретним, изнемоглим особама о којима нема ко да брине, које су без икаквих примања или са веома ниским пензијама; о деци у многочланим породицама, које су без примања или са веома ниским примањима, као и о деци без једног или оба родитеља”, истакла је Босиљка Хербез.
Овој популацији становништва пружање помоћи је углавном у виду доделе интервентних пакета хране и хигијене, постељине, пиџама, подметача за кревете, гардеробе, обуће; за децу школског узраста: школски прибор и књиге; новчане помоћи и слично. „Као удружење које егзистира при цркви наше највеће активности се углавном одвијају за верске празнике. Увек настојимо да за веће верске празнике наше штићенике обрадујемо са пакетима хране и хигијене”, објаснила је наша саговорница.
Хербезова је казала да КСС настоји да у својим активностима очувамо све наше српске традиционане вредности почевши од припрема славског колача и жита за славе и веће верске празнике, па даље до очувања наших старих традиционалних изворних ручних радова: веза, хеклања, ткања, плетења...
„Кроз остварене пројекте 1999. године КСС је отворило први православни вртић ’Анђелак’ чији капацитет је 60-оро деце. Овај вртић ради пуним капацитетом и данас. Особље запослено у вртићу је стручно оспособљено, ради под надзором цркве и свештеника координатора. Даље, исто тако кроз пројекте, отворили смо 2000. године и хуманитарну амбулантау ’Свети апостол и евангелист Лука’ која пружа здравствену помоћ социјално-угроженом становништву”, истиче Босиљка Хербез.
Она је указала и на потешкоће са којим се КСС сусреће у свом раду. „Оне су финансијске природе, јер немамо својих изворних прихода већ се финансира од чланарине, донација и добровољних прилога”, упозорила је Босиљка Хербез.
Говорећи о жељама и плановима Хербез је истакла да својим добротворним радом обухвати што већи број људи којима је потребна наша помоћ; да наставе своју мисију доброчинства и пружимо помоћ свагде тамо где је то потребно без обзира на националну и етничку припадност лица која траже помоћ.
„Да сачувамо од заборава нашу српску традицију и обичаје; да наше КСС омасовимо са што више младих жена и девојака; да успоставимо контакте и повежемо рад свих КСС у РС, дистрикт Брчко и Федерацији БиХ, па и шире у свету, како би заједничким акцијама могли много више и боље радити”, нагласила је Босиљка Хербез.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.