Мишковић добио два месеца „форе”
Ниједан од тројицe адвоката Мирослава Мишковића, власника „Делта холдинга” није дошао на рочиште пред Специјалним судом у среду, због чега је процес против једног од најмоћнијих људи у Србији на самом почетку одложен за два месеца, односно за 14. октобар.
Мишковић је у суд стигао сам, неколико минута пре суђења, не проговоривши ни реч на бројна питања новинара који су га пратили до уласка у судску зграду.
Расправа је одржана у великој судници Специјалног суда. Мишковић је сео у простор иза стакленог зида, а његов син Марко сместио се са његове леве стране. Заједно са њима седели су и још осморо оптужених у афери са путарским предузећима, док је Мило Ђурашковић, власник „Нибенс групе” који је једини у притвору, седео сам, у другом крају суднице и од њега се није одвајао затворски чувар.
Припремно рочиште, по закону, одржава се без присуства јавности. На рочишту се обављају припреме да би главни претрес касније био ефикаснији.
Мишковићеви адвокати Зденко Томановић, Небојша Мараш и Ненад Поповић нису примили позиве јер су на годишњем одмору.
С обзиром на то да је одмах било јасно да без бранилаца процес не може да почне, рочиште јуче формално није ни одржано, нити је председавајући судија Владимир Вучинић саопштио да јавност не може да буде присутна у судници. Осим извештача „Политике”, нико други није седео у простору намењеном за публику.
Неколико минута пре уласка судије, старији и млађи Мишковић опуштено су разговарали са осталим оптуженима иза стакленог зида. По отварању заседања, судија је утврдио да су на рочиште дошли заменица специјалног тужиоца Тамара Ристић, као и представници оштећених предузећа за путеве „Београд”, „Крагујевац”, „Ниш”, „Врање”, „Војводина пут” и ФАМ „Крушевац”.
Редом су прозвани и сви окривљени, а затим и њихови адвокати. У судници се, поред комплетног Мишковићевог бранилачког тима, није појавио ни бранилац његовог сина Марка Мишковића, Радослав Баћовић.
На питање судије Вучинића да ли неко од присутних има примедбе на његово поступање, нико се није јавио за реч.
„У овој ситуацији, немамо процесне претпоставке за одржавање припремног рочишта јер је у овом предмету, по закону, обавезна одбрана. Свестан сам ситуације да су годишњи одмори у току. Познато вам је који је рок за одређивање припремног рочишта и реакција суда била је благовремена, али оправдан је и изостанак бранилаца који су на годишњем одмору”, рекао је судија Вучинић на крају расправе која је потрајала непуних пола сата.
По изласку из суднице, адвокат Зоран Атељевић, Ђурашковићев бранилац, саопштио је окупљеним новинарима да на рочишту није било прилике да се расправља о евентуалном укидању притвора његовом клијенту.
„Да је било одржано припремно рочиште могло је о томе да се расправља, али морам да вас обавестим да је првостепени суд поново продужио притвор Ђурашковићу. Према мојој оцени, то је учинио игноришући налоге Апелационог суда због чега ћу предати жалбу и тражити да о притвору одлучи Апелациони суд”, казао је новинарима Атељевић.
Након што је припремно рочиште одложено, из зграде Специјалног суда изашао је Мирослав Мишковић, а касније и његов син Марко, али нису давали изјаве за медије.
Подсећамо, једанаесторо оптужених терете се за незаконито извлачење и присвајање финансијских средстава и имовине из више предузећа за путеве од 2005. до 2010. године.
Тужилаштво сумња да су на тај начин оштетили путарска предузећа за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара.
Мирослав Мишковић пуштен је да се брани са слободе уз јемство од 12 милиона евра, његов син пуштен је раније уз меру кућног притвора.
Селаковић: Суђење Мишковићу треба да буде пример ефикасног судства
Министар правде Никола Селаковић је после одлагања припремног рочишта у случају против власника „Делта холдинга” Мирослава Мишковића у писаној изјави навео:
„Не улазећи у детаље било ког судског поступка, па ни овог који је у центру пажње свих наших грађана и целокупне јавности, морам да приметим да се оваквим поступањем ефикасност и правичност у суђењу чине још много далеким од Србије. Суђење у које цела Србија и цео регион гледају будним оком мора да буде пример ефикасног и правичног судства. Свакако да су у поступању могуће и грешке Посебног одељења Вишег суда, али грешке не смеју да доводе до маратонских процеса који се воде унедоглед и претварају у супротност онога што правосуђе мора да буде.”
Ефикасност и правичност зависе од суда, али и од адвоката, казао је Селаковић и додао:
„Да ли је и овде реч о истом сценарију као код суђења у којем је оптужени један политичар, чији су адвокати позивали на што хитније отпочињање суђења, а данас позивајући се на формалне разлоге чине све да се оно што више одуговлачи.”
Кроз шпалир новинара и сниматеља
Сат времена уочи заказаног почетка рочишта, на платоу испред Специјалног суда окупиле су се бројне новинарске и телевизијске екипе како би снимиле долазак Мишковића у суд.
Низ Устаничку улицу, идући пешице, први је стигао Марко Мишковић. Он је у зграду суда ушао сам, осмехујући се сниматељима. Новинаре је поздравио рекавши: „Добар дан”, али је на питања да прокоментарише какав процес очекује кроз осмех одговорио: „Не да ми адвокат”.
Неколико минута пре почетка рочишта, из аутомобила паркираног пред самом зградом суда изашао је Мирослав Мишковић.
Он је готово протрчао кроз шпалир сниматеља и без речи се упутио у зграду. Прошао је кроз метал детектор, а затим је предао личну карту обезбеђењу на улазу. Упитан да ли код себе има мобилни телефон, Мишковић је одговорио да га је оставио у аутомобилу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.