Продаја Вршачких винограда под лупом инспектора
Вршац – Да ли ће истрага, коју је премијер Ивица Дачић наложио Радној групи Управе криминалистичке полиције МУП-а Србије да хитно провери продају имовине „Вршачких винограда”, потврдити да је покушај ове продаје кинеском конзорцијуму „Гуан Нан” (уговор није потписан) противправна радња Агенције за приватизацију Републике Србије?
Почетна цена на првом јавном надметању била је 17,6 милиона евра, а цена у другом кругу пала је на 51 одсто, односно, 8,9 милиона евра, да би у трећем надметању (сва три у истом дану, 26. јула), њена вредност била сведена на свега 30 одсто, односно, око 5,3 милиона евра.
Наиме, прва приватизација, из 2006. године, када је 70 одсто државног капитала „Вршачких винограда” купио конзорцијум већинских власника („Винопродукт Чока” доо Суботица, ТУП „Родић МБ КО” доо Кула и „Шећер Шафер ”доо Београд), две и по године касније поништена је јер „купац није испоштовао преузете обавезе”.
Наш саговорник, Драгослав Алексић, адвокат, некадашњи председник вршачке општине, добар познавалац и проблематике „Вршачких винограда”, каже за „Политику” да су „и приликом прве продаје, пре седам година, „Вршачки виногради” били у статусу тендерске продаје, због њихове посебне важности” Како стоји у Извештају о продаји имовине „Вршачких винограда” Савета за борбу против корупције Владе Републике Србије, тада је „продавано привредно друштво, са свом својом имовином и обавезама”, а предмет последње продаје је била само имовина, без обавеза. Савет за борбу против корупције у извештају „указује на поступање Агенције за приватизацију, којим је оштећена држава и то предузеће (’Вршачки виногради’)”.
– Програм реструктурисања „Вршачких винограда”, који је усвојила Агенција за приватизацију, као и управа компаније, потпуно је супротан циљевима и смислу овог процеса. И не само то. Програм реструктурисања је по својој суштини чист опис извршења кривичног дела изазивање стечаја, а Агенција и управа фирме су још приликом његовог усвајања, 2010. године, определили судбину ове компаније, односно, њен стечај и гашење. Не кривим само Агенцију за приватизацију, иако је њена улога у овом замешатељству кључна, већ и локалну власт, која се својим чињењем и нечињењем, практично, сагласила с нестанком „Вршачких винограда”, запостављајући при томе интересе локалне заједнице, запослених, акционара, поверилаца, државе... – каже Алексић, наглашавајући да већ готово седам деценија „Вршачки виногради” важе и за културно, а не само привредно достигнуће ове средине.
Наш саговорник каже да је велика одговорност председника вршачке општине (Чедомира Живковића), „који се поставио у двострукој улози: и као ’десна рука’ Агенције за приватизацију у процесу продаје, а истовремено је прихватио и обавезу да од Владе Србије затражи (у име вршачке општине) преиспитивање продаје имовине вршачке компаније”.
– Индикативно је, такође, да је купац регистровао фирму у Србији, која се појављује као купац „Вршачких винограда” – тек 8. јула, само дан уочи објављивања огласа о продаји – наглашава Алексић.
Такође, у низу чудних потеза, јесте и понашање заменика директора Агенције за приватизацију Оливере Аранђеловић и председника вршачке општине Чедомира Живковића, који су још априла месеца наговештавали – долазак Кинеза. Истина, нису искључили и „долазак неке друге фирме”.
Некадашњи дугогодишњи генерални директор „Вршачких винограда”, од 1980. до 1990. године, мр Миломир Ђорђевић, каже да боде очи и поновљено ангажовање фирме „Фактис” доо Београд, у својству приватизационог саветника, иако је прва приватизација била неуспешна, што је потврђено и раскидом уговора. И Ђорђевић оштро напада председника Чедомира Живковића „због незаинтересованости за интересе државе, компаније, радника, акционара и Вршчана, судбински везаних за виноградаре и винаре”.
Јон Попов, председник Синдиката „Независност”, после оклевања председника Живковића да реализује једногласно изгласани налог одборника, „првом грађанину” је указао и на могућност подношења оставке. Овај синдикат, заједно са Удружењем малих акционара, непрекидно се супротстављао распродаји компаније, обраћајући се нашим и европским институцијама за помоћ, а пре неколико дана и Уставном суду Србије, називајући продају „Вршачких винограда” – „пљачком столећа”.
Шалећи се на рачун своје досадашње наивности, Стеријини потомци кажу да овакву трагикомедију ни сам велики писац не би могао боље да замисли и напише.
----------------------------------------------
Дачић: По мери купца
Председник Владе је, наложивши истрагу, навео: „Савет сматра да Агенција за приватизацију наставља с поступањем као и до сада – унапред одреди купца, договори се о цени, поступак прилагоди том купцу, односно спроведе тако да само одабрани купац може да припреми документацију у роковима и на начин који Агенција одреди, а онда тврди да је све рађено по закону и да је успешно извршила продају јер је у том моменту остварила тржишну цену”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.