Да ли је на помолу нови пакт у Војводини
Нови Сад – Нису могли да се сложе око докапитализације Развојне банке Војводине, рачунице по којој се израчунава колико је буџетских седам одсто за покрајину, Закона о финансирању Војводине, али јесу око савезништва на изборима у Врбасу. Готово идилична слика на састанку Бојана Пајтића и Млађана Динкића који се до пре месец дана, као председник војвођанске владе и републички министар привреде и финансија, нису тако срдачно један другом осмехивали, изненадила је и саме чланове ДС-а,посебно због чињенице да је послепоследњих избора УРС „збрисан“ са политичке сцене покрајине.
Шеф војвођанских демократа Мирослав Васин, који је присуствовао сусрету Пајтића и Динкића, каже за „Политику” да не види никакву препреку за сарадњу са регионалистима, а тешке речи које су до јуче размењивали сматра делом политичког фолклора. Васин не види ништа чудно ни у томе што се о једној локалној коалицији, која подразумева присуство само једног човека из УРС-а на листи ДС-а у Врбасу, разговарало на тако високом нивоу.
„Тема је био само договор наступа на изборима у Врбасу, где се име истакнутог рукометаша Зорана Пузовића нашло на нашој листи. Наравно да смо узгред дотакли и неке друге теме које се првенствено тичу мог садашњег ресора у покрајини а Динкићевог бившег у Влади Србије, али никакви разговори о некој широкој коалицији нису вођени, нити је било говора о наступу на покрајинским изборима до којих може доћи тек када ова скупштинска већина изгуби легитимитет,о чему сад нема говора”, каже Мирослав Васин.
У покушају да од лидера УРС-а добијемо одговор да ли је сарадња у Брбасу увод у коалицију на покрајинском нивоу, Млађан Динкић је за „Политику“ избегао директан одговор и поручио: „Не очекујем покрајинске изборе, јер господин Пајтић има стабилну већину у Војводини.“
Али, да постоји и та могућност да Динкић о евентуалним ванредним покрајинским изборима зна нешто више од својих нових политичких савезника из покрајине –сумња и политички аналитичар Бранко Радун.
„Могуће је да је то увод у ново приближавање на покрајинском нивоу јер је Г17 био део власти у претходном мандату, али то никако не значи и сарадњу на националном нивоу. Мислим да ДС може да има одређену врсту проблема због недоследности, али пошто данас нико не пати због недоследности и то ће се брзо заборавити. Динкић је дефинитивно у офанзиви прављења нових савеза, иницијатива, пактова, покушава да се позиционира као део опозиције. Можда Динкић процењује да Ђиласу време пролази, али не и Пајтићу – и постизањем добрих односа са њим себи диже цену и прави преговарачку позицију према другима”, објашњава Бранко Радун.
О томе како Драган Ђилас, који је говорио да не би седео у влади заједно са лидером УРС-а, гледа на састанак Пајтића и Динкића, у покрајинском ДС-уне желе да говоре.
„Немамо времена за анализе шта је ко о коме говорио, и зашто о таквим стварима само ДС питате. Рејтинг УРС-а је ту где јесте, али кроз ову врсту комуникације шаљемо поруку да можемо да прихватимо све странке за које нас нешто везује, а са УРС-омје то дефинитивно европски пут земље и угледне личности, да можемо да разговарамо са свима који нам се обрате у циљу сарадње. Што се тиче тога ко са ким може у коалицију, погледајте остале коалиције у Врбасу па ће вам све бити јасно”, наглашава председник ПО ДС у Војводини Мирослав Васин.
Директор Центра за регионализам Александар Попов сматра да је потпуно парадоксално то што покрајинске демократе праве савез са човеком којег су до јуче оптуживали да је заслужан за опструкцију власти у Војводини, за недоношење закона о финансирању покрајине а који им, са друге стране, неће донети гласове.
„Цела ствар је прилично збркана и не знам зашто то раде војвођанске демократе,јер им Динкић нигде у Војводини неће донети гласове, зато што су мујако лошии рејтинг и инфраструктура. Све ми то личи на очајничке потезе губитника”, наглашава Попов.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.