Карајан је плакао док је Кисин свирао
Славни руски пијаниста Јевгениј Кисин (42), четврти пут у каријери гостује у Београду, а на вечерашњем концерту, у 20 часова, у Коларчевој задужбини, извешће дела Шуберта и Скрјабина. За 17 година колико постоји циклус „Великани музичке сцене”, Кисин је једини коме је додељена захвалница Факултета музичке уметности у Београду, прекјуче након сусрета са студентима у сали ове педагошке установе. Уметнику је уручена и Антологија српске клавирске музике, а он се за узврат потписао у „Златну књигу” факултета, у којој се налазе потписи најславнијих музичара 20. века. Јевгениј Кисин је прексиноћ одговарао на питања студената клавира готово сат и по, потом се са њима фотографисао и поделио аутограме. А млади таленти су питали Кисина почев од тога да ли може да им набави карте за вечерашњи наступ, како вежба и решава питање треме, зашто је баш изабрао клавир, како доживљава Београд и шта га инспирише... С обзиром на то да су карте за концерт Јевгенија Кисина распродате за два дана, уметник је ту љубав узвратио речима:
– Најбоља публика пред којом сам свирао била је ваша, сећам се концерата у Коларчевој задужбини, том храму музике који има неку своју ауру. Вежбам, наравно, сваког дана, а то изгледа овако: два сата свирам, потом спавам, па испочетка. Трема или узнемиреност... појави се, а решавам је техником дисања. Једноставно удахнем дубоко. У мом послу нема мистификације, много радим. Живи и пусти друге да живе је мој мото. Клавир је био природно мој избор, али и моја судбина, јер је и моја сестра свирала.
Кисин, рођени Московљанин, који данас живи и ради у Паризу, има каријеру дугу три деценије, а почео је да свира са две године, по слуху. Као шестогодишњак је примљен у Школу за талентовану децу „Гњесин”, код Ане Павловне Кантор. Његово извођење два Шопенова концерта у Великој сали Московског конзерваторијума, када је имао 12 година, проглашено је за историјски концерт. Наступао је са чувеним оркестрима и диригентима као што су Херберт фон Карајан, Зубин Мехта, Валериј Гергијев, Владимир Спиваков... Освојио је бројна признања.
Иако Карајан није више жив, око њега се и данас плету митови. Како је изгледала његова сарадња са чувеним диригетном, Кисин овако описује :
– Карајана сам неочекивано упознао 1988. Сећам се сваког детаља тог сусрета. Карајан је оставио невероватан утисак на мене, нарочито његов продоран поглед. Ана Павловна, мој педагог, ми је рекла да никад нисам свирао боље Шопена него тада. Кад сам завршио са интерпретацијом погледао сам ка њему и видео како ми шаље пољубац кроз ваздух. Потом је скинуо своје наочаре и обрисао сузе марамицом. Његова супруга саопштила ми је тада да га никад није видела тако ганутог.
Управо те 1988. Кисин је свирао Први клавирски концерт Чајковског уз Берлинску филхармонију, под управом Херберта фон Карајана. Било је то шест месеци пре маестрове смрти.
Славни руски пијаниста који је пре београдског концерта наступио у Прагу, Будимпешти, Загребу и Љубљани рекао је да више није заинтересован за снимања, јер се данас све може чути на „Јутјубу”. Ипак, један компакт-диск ће ипак угледати светло дана. Реч је о Бетовеновом Концерту бр. 4, који Кисин свира, а за диригентским пултом стоји Џејмс Ливајн.
Б. Лијескић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.