РС тражи да јој се врате одузете надлежности
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је јуче да РС тражи да јој се врате одузете надлежности, додавши је она међународно признат ентитет и да њена аутономија мора бити ојачана.
„Тражимо да нам се врате одузете надлежности. БиХ је, према Дејтонском мировном споразуму, имала девет надлежности, што је деловањем високих представника промењено”, рекао је Додик на конференцији за новинаре и додао да су високи представници у БиХ наметањем одлука мењали политички систем и кршили Дејтонски мировни споразум.
Он је казао да је Дејтонским споразумом, који је парафиран пре тачно 18 година у америчкој бази „Рајт Петерсон” у Дејтону, успостављен нови политички систем у БиХ и стабилан мир и да је РС незаобилазан фактор у политичком одлучивању у БиХ.
Додик изјавио да се 25. новембар (дан заседања ЗАВНОБИХ-а) не може и неће бити празник БиХ. Он је подсетио да преддејтонска БиХ више не постоји и да није адекватно прослављати 25. новембар, јер је БиХ сада сасвим другачија и усаглашена је са међународним мировним споразумом.
„Тај датум јесте историјски у некој другој држави, али не и у БиХ, јер је Дејтонски споразум одредио да БиХ наставља да постоји у складу са унутрашњом структуром која је овим актом утврђена”, рекао је Додик и истакао да се антифашизам у БиХ може искључиво везати за српски народ, који је, где год живео, дизао устанке против фашизма. „То је несумњива историјска чињеница, а други народи су се укључивати на крају рата, на страни победника.”
БиХ нема закон о празницима, а у Федерацији БиХ 25. новембар се обележава као Дан државности БиХ, док Републике Српска обележава 21. новембар, дан када је 1995. у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса.
Додиков кабинет је, иначе, објавио је документ „Дејтонска структура БиХ и правни положај РС” у коме се наводи да за БиХ постоје два правца: конфедерација са надлежностима предвиђеним Дејтоном или распад на три етничке територијалне јединице. У поглављу документа које третира питања референдума подсећа се да у федералном законодавству САД референдум не постоји, али да има широку примену унутар америчких држава.
„Референдум представља заштиту права федералних јединица које могу заказати гласање ако сматрају да су њихова права повређена”, наведено је у саопштењу.
На примеру БиХ, то значи да расписивање референдума припада ентитетима, јер није изричито дато у надлежност БиХ. У документу је и анализа свих важних сегмената дејтонске структуре БиХ, уз подсећање да је БиХ створена међународним уговором и да може постојати само на тај начин.
Према овом документу, будућност БиХ се може развијати у два правца. Први правац подразумева уставну реконструкцију ФБиХ и формирање хрватске територијалне јединице. Тиме би били створени услови за БиХ као конфедерацију са надлежности утврђеним Дејтонским споразумом за заједничке органе. Други је распад БиХ на три етничке територијалне јединице, чак и да претходно не буде решено хрватског питање.
„Оптимално би било да БиХ буде цела из три дела, тиме би и међународни уговор могао опстати као један од највећих успеха америчке спољне политике”, наведено је у обимном документу „Дејтонска структура БиХ и правни положај РС”.
------------------------------------------------------------------
Маркерт: Предлог реформе ФБиХ реалан
Сарајево – Реформа Федерације Босне и Херцеговине је нужна и не сме да чека уставну реформу државе, изјавио је први човек. Венецијанске комисије Томас Маркерт који се током боравка у БиХ упознао са предлогом измена Устава већег ентитета, израђеног на иницијативу америчке амбасаде у Сарајеву, преноси Танјуг. Маркерт сматра да је реформа изузетно важна јер је, каже, „јасно да Устав Федерације БиХ није функционалан”. „Тај ентитет је у сталној финансијској кризи, систем троши превише новца, а онда не остаје новца за потребе грађана”, наводи директор Венецијанске комисије у интервјуу сарајевском „Дневном авазу”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.