Побуна младих против велике коалиције у Немачкој
Два дана уочи објављивања првих резултата референдума Социјалдемократске партије Немачке (СПД) на коме се чланство изјашњава о формирању коалиционе владе са Демохришћанском унијом (ЦДУ) Ангеле Меркел, група младих демохришћана објавила је манифест у коме се од руководства њихове странке тражи да за своје будуће одлуке тражи сагласност чланства.
Пример за којим су се млади демохришћани повели дат је прошлог викенда на конгресу Младих социјалиста, фракције унутар СПД, у Нирнбергу. Делегати младих социјалиста убедљивом већином су изгласали усвајање резолуције којом се одбија захтев партијског руководства да се чланство на референдуму СПД изјасни за усвајање коалиционог договора.
Одлука Младих социјалиста коментарисана је у страначким редовима као „иницијална каписла партијске буне”, али засад је тешко предвидети да ли ће она спречити очекивани успех референдума. Према проценама аналитичара, „не” младих социјалиста могло би да поремети планове партијског руководства СПД, и наде ЦДУ, уколико одзив гласача буде мањи од четрдесетак одсто. Што већи одзив, то веће шансе да референдум буде усвојен, гласе прогнозе.
Референдум СПД на коме је свих 470.000 чланова позвано да се изјасне о склапању коалиције са демохришћанима, ући ће у историју немачке политике као преломни датум за проширење партијске демократије, односно за преношење одлуке са партијског врха у базу. То се не односи само на СПД, већ и на ЦДУ.
Уколико би захтеви младих демохришћанских политичара били прихваћени, ЦДУ би после следећих избора 2017. године увео праксу одлучивања чланства о евентуалним коалицијама. Пре тога, међутим, ЦДУ би морао пред чланством да одреди изборни програм и да се обавеже да од њега неће одступати без одобрења чланства, захтевају не само челници младих демохришћана, већ и вође утицајне Фракције средње класе.
На партијском конгресу ЦДУ, одржаном минулог викенда у Берлину, европски комесар из редова ЦДУ Гинтер Етингер и потпредседник странке Томас Штробл подржали су захтеве младих. Етингер је, штавише, поручио делегатима да би се убудуће требало угледати на СПД.
„Када следећи пут будемо преговарали о владиној коалицији, требало би да тражимо сагласност чланства, можда и ми да распишемо страначки референдум, као што су то учинили социјалдемократи”, рекао је Етингер.
У међувремену је Уставни суд Немачке у Карлсруеу одбио захтев „групе грађана” да хитно донесе прелиминарну одлуку о неуставности страначког референдума СПД. Такозвана група грађана је у захтеву истакла да се референдумом крши уставно право изабраних посланика да самостално одлучују о савезима унутар Бундестага.
„У искључивој је надлежности странака, у овом случају СПД, да одлучи на који се начин воља чланства одражава у њеним одлукама”, истакнуто је у саопштењу Уставног суда.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.