Укинута вантелесна оплодња о трошку града
Жене које су захваљујући вантелесној оплодњи први пут постале мајке, било о сопственом, државном било о трошку града, у овој години ипак неће моћи на исти начин да покушају да добију и друго дете. Скупштина града одлучила је да до даљег обустави финансирање поступка вантелесне оплодње о трошку града, па самим тим и прве шансе за другу бебу родитељима са пребивалиштем у Београду. Разлог – мањак новца у буџету.
У Секретаријату за здравство истичу да је мишљење Републичке стручне комисије да државне установе нису у могућности да прихвате захтев за давање сагласности за нови покушај ВТО жена које су већ добиле једно дете на овај начин о трошку града због ограничених капацитета државних здравствених установа.
– Министарство здравља и РФЗО сагласили су се да фонд финансира постојеће капацитете за вантелесну оплодњу, а да град средства која је определио за ту намену преусмери за превентивне прегледе и набавку опреме за здравствене установе – објашњавају у Секретаријату.
Откако је пре четири године Скупштина града почела да финансира процесе вантелесне оплодње утрошено је 84.000.000 динара. Рођено је укупно 96 беба, и то од 196 урађених поступака вештачке оплодње кроз други покушај рођено је 68 малишана. Од 132 урађена поступка ВТО у оквиру финансирања трећег покушаја рођено је 28 најмлађих Београђана.
У граду откривају да финансијским планом од јануара до марта ове године није предвиђено ни финансирање СМС сервиса „Беба долази”. Ова услуга функционисала је само две године, до краја 2012. У секретаријату напомињу да ни у току прошле године нису била обезбеђена средства за финансијску подршку СМС сервису због ограничених средства у буџету која су на крају искоришћена за набавку опреме и хитне поправке здравствених објеката у граду.
– За пројекат сервиса „Беба долази”, чији је носилац Фондација за промоцију здравља „Мобимед” из Новог Сада, затражен је буџет од готово два милиона динара у коме је највећа ставка израда софтвера. То је ипак необично, будући да би се пројекат реализовао трећу годину заредом и да се, самим тим, софтвер који је једном направљен, као такав и даље користи, уз потребно одржавање. Трошкови слања ес-ем-есова не превазилазе четвртину укупно тражених средстава и износе 480.000 динара – објашњавају у секретаријату. Као још једну мањкавост ове услуге надлежни наводе то што су поруке које се упућују путем СМС сервиса истоветне за све труднице.
– Став стручњака, гинеколога и акушера, који подржава и Секретаријат за здравство, јесте да свака трудноћа захтева индивидуалан приступ због чега је, пре свега, неопходно да трудница буде у сталном контакту са лекаром који води трудноћу. Најзад, имајући у виду широко развијену мрежу саветовалишта за труднице при градским домовима здравља сматрали смо да ниједна трудница неће остати ускраћена за информације о току своје трудноће и упутство када треба да уради контролне прегледе и анализе, уколико Секретаријат за здравство не буде финансирао сервис „Беба долази” – додају у секретаријату.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.