Полиција најоштрије осуђује...
Чак су се, по природи посла, не сувише емотивни полицајци згрозили над оним шта су урадиле „снежне хијене”. У колективној невољи, док је људима живот у сметовима висио о концу, кад се дигла и војска и Жандармерија, кад су у помоћ прискакали сви, кад се чинило да је народ здушан и јединствен у жељи да избави унесрећене и завејане, нашли су се они који су на најбизарнији и најогавнији начин „досолили” несрећу. Мало наде у невеселој земљи пробудила је полиција која је нашла за сходно да у саопштењу „најоштрије осуди крађе на завејаним возилима” на подручју Зрењанина, током извлачења и спасавања угрожених грађана.
„Полиција, у сарадњи са надлежним тужилаштвом, предузима законом предвиђене мере у проналажењу починилаца који су искористили људску невољу и извршили крађе на остављеним путничким и теретним возилима. Интензивно се трага за починиоцима и чини све да се заштити људски живот и имовина грађана, а о резултатима истраге јавност ће бити обавештена у најкраћем року”, наводи се у јучерашњем саопштењу МУП-а. Јавност је мора се рећи, „затекла” не баш уобичајена и честа али хумана и оштра реакција људи који штите јавни ред и мир и који брину о законитости. Да јавно осуде оне којима несрећа других служи за прилику и шићарење. А могли су и да их позову да се покају, пре него што крену да их хапсе.
Вест да има таквих разгневила је, међутим, све оне који су пожртвовано сатима по највећој хладноћи прискакали унесрећенима и заробљенима у сметовима. Лопови су, док су остали помагали, меркали и чекали да током ноћи са аутомобила који су били завејани на путу Стајићево–Перлез поскидају точкове, обију браве и „очисте” остављена возила од вредних ствари. И не само тамо него свуда где су аутомобили остављени у сметовима.
И сами су се изложили великом ризику од смрзавања, али мотив да оробе туђа возила говори да су то људи без трунке морала, да не презају ни од чега. Ни надлетање хеликоптера није их омело у бескрупулозној крађи која баца црну сенку на све учињено да се помогне људима у невољи.
Кривични законик у члану 201, став пети, тачка прва, предвиђа да се такви деликти, у време поплава, елементарних непогода и масовних несрећа третирају као дела учињена „на посебно дрзак и неморалан начин”, а запрећена казна је од једне до осам година затвора, без обзира на вредност украденог.
Не само правно, него и социолошки и било како, овакво недело говори о крадљивцима као особама којима ништа није „свето”. Реч је о хијенама које озбиљно кубуре са основним људским вредностима. И због којих је, можда некада давно неко и сковао познату изреку да не пада снег да покрије брег него да... Они су протеклог викенда своје трагове открили. И натерали полицију да их најоштрије осуди. У саопштењу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.