„ПОЛИТИКА” САЗНАЈЕ: Закон о јавним тужилаштвима пред Уставним судом
Уставни суд Србије донео је пре два дана одлуку да покрене поступак за утврђивање неуставности Закона о јавном тужилаштву и то одредбе која се односи на избор заменика јавних тужилаца, сазнаје „Политика”. Поступак за утврђивање неуставности овог закона покренут је на основу иницијативе коју је 31. децембра прошле године поднело Удружење судијских и тужилачких помоћника. Спорна одредба уподобљена је одредбама Закона о Правосудној академији за које је Уставни суд, пре неколико дана, оценио да су противуставне.
Уставни суд је, такође, обуставио избор заменика јавних тужилаца на основу недавно објављеног огласа, а обустава ће трајати док не буде донета одлука о оспореним одредбама Закона о јавном тужилаштву.
После оцене Уставног суда да су одређене одредбе Закона о Правосудној академији неуставне, Удружење судијских и тужилачких помоћника је, како каже његов председник Ненад Стефановић, очекивало „домино ефекат”.
– Наша очекивања показала су се као оправдана с обзиром на чињеницу да је управо Уставни суд покренуо поступак за утврђивање неуставности одредаба Закона о јавном тужилаштву које су уподобљене Закону о Правосудној академији – каже Ненад Стефановић.
Према његовим речима, удружење је последњег дана прошле године поднело и иницијативу за оцену уставности одредаба Закона о судијама које се односе на избор судија, а које су такође уподобљене са сада неуставним одредбама Закона о Правосудној академији. Због тога, наглашава Стефановић, чланови удружења очекују да Уставни суд покрене поступак оцене уставности и у односу на ове одредбе.
– Удружење је током 2013. године надлежним органима поднело, посебно Министарству правде и државне управе, више од хиљаду поднесака којима је упозоравало да ће избор за судије и заменике јавних тужилаца бити неуставан. Упозоравало је које последице може да произведе уподобљавање одредаба Закона о судијама и Закона о јавним тужилаштвима одредбама Закона о Правосудној академији. Значи, оглас за носиоце правосудних функција у марту 2013. године био је оглашен у складу са одредбама Закона о судијама и Закона о јавном тужилаштву које у то време нису биле уподобљене одредбама Закона о Правосудној академији. Просто је невероватно да су и Високи савет судства и Државно веће тужилаца игнорисали сва упозорења, као и да су у поступку избора применили оспорене одредбе Закона о Правосудној академији која, приликом избора за носиоце правосудних функција, предност дају кандидатима академије – објашњава Стефановић.
Са оценом Уставног суда у вези са одредбама Закона о Правосудној академији упознати су и представници ОЕБС-а и експерти Европске делегације за правосуђе са којима су се представници Удружења судијских и тужилачких помоћника састали протекле недеље.
– Представници удружења изнели су предлоге да је потребно установити транзициони период током којег би Правосудна академија била наставно-едукативни центар за обуку свих запослених у правосуђу Републике Србије. Предложено је да у оквиру наведеног транзиционог периода (пет до 15 година) Правосудна академија, кроз доношење одговарајућих закона, буде стављена под ингеренцију ВСС и ДВТ, који су по Уставу државни органи који гарантују независност носилаца правосудних функција. Ова два тела била би у обавези да донесу одговарајуће правилнике којима би се утврђивала стручност, достојност и оспособљеност кандидата приликом уписа на Правосудну академију, а после истека транзиционог периода– објаснио је председник Удружења судијских и тужилачких помоћника Ненад Стефановић.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.