Стари преплети ткања на савременим разбојима
Изложба „Преплетаји старинских војвођанских ткања на савременим разбојима” биће отворена вечерас у 18 сати у Етнографском музеју у Београду. Више од 30 изложених експоната дело су вредних дама из Удружења ткаља Новог Сада.
Изложеним уметнинама у текстилу заједничко је да их красе старински мотиви. Одећа – хаљине и пончоси, затим декоративни детаљи за кућу: завесе, драперије, надстолњаци и столњаци, настали су на основу рустичних преплетаја какве су радиле наше баке и прабаке, али су прилагођени ткању на савременим разбојима.
Како каже Мирјана Марковић, председница удружења ткаља, идеју да „дешифрују” старе преплете добиле су пре две године када су им се обратили кустоси музеја из Новога Сада. За потребе тамошње изложбе почеле су да „откривају” како су и шта радиле жене у прошлости.
– Почеле смо да цртамо тачкасте шеме по радовима из прошлости како би могле да их пренесемо на савремене разбоје – истиче наша саговорница.
Старински мотиви доминирају на изложеним уметнинама у текстилу
Ткаље су у прошлости много импровизовале. Да би се постигла баш одређена шара, оне су користиле дашчице, прутиће и импровизовале током процеса ткања. А данас, све је лакше због модерних дрвених разбоја чиме се скратило и време потребно да настане једна хаљина или завеса. Међутим, данашње ткаље, поготово у Србији, муче други проблеми. Тешко налазе квалитетно предиво. Раде само са природним материјалима: ланом, кудељом, вуном, свилом, али морају да се сналазе на разне начине, јер се увози из Италије или Немачке.
Иако је код нас традиција ткања дуга, интересовање за предмете настале на разбоју данас у Србији није велико. Људи често сматрају да је ова техника добра само за поњаве или ћилиме. Често не знају да могу да се добију најфинији комади како за облачење тако и за декорисање ентеријера, указује Мирјана Марковић.
Новосадско удружење сарађује са сродним организацијама из целе Србије, а овдашње ткаље труде се да прате светске трендове које сазнају углавном из специјализованих часописа.
----------------------------------------------
Ткање за допуну кућног буџета
Удружења ткаља Новог Сада окупља 60 чланица, од којих је 30 активно. За 17 година постојања, кроз удружење су прошле даме различитих годишта, образовања и афинитета, истиче Мирјана Марковић. Највећи број полазница обуке су даме које ткању приступају као хобију, многе су „младе пензионерке”, а све више је и девојака. Оне желе да науче да ткају како би правиле уникатну одећу. Старије даме чешће се одлучују да стварају комаде за декорацију ентеријера, али и за продају – како би допуниле кућни буџет.
А. Ц.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.